דלג לתוכן העמוד

מציינים 25 שנה להסכם ערים תאומות בין נויויד לדרום השרון (אוגוסט 2013)

25 שנה להסכם ערים תאומות בין נוייויד לדרום השרון(08/08/2013)

ביום ראשון הסתיים ביקורה בישראל של משלחת מהעיר נויווויד שבגרמניה במסגרתו נחתם הסכם משותף לציון 25 שנים לכינון מערכת היחסים שבין מועצת העיר נויוויד למועצת דרום השרון.

 המשלחת שמנתה 8 חברים בראשות ראש מועצת נויוויד וחברי מועצת העיר השתתפה במהלך ביקורה בישראל בכנס השלטון המקומי לערים תאומות מגרמניה וכן ביקרה בישובי המועצה , נפגשה עם תלמידים ותושבים ועמדה מקרוב אחר הפעילות בתחומים המוניצפליים השונים.

כנס לציון 25 שנים לכינון מערכת היחסים התקיים במועצה ביום חמישי 15/11/12 במעמד המשלחת מגרמניה, חברי מליאת המועצה ועובדיה הבכירים.

הכנס נפתח בנאום של ראש המועצה, ד"ר מוטי דלג'ו, שציין כי קשירת קשרי הידידות בשנות ה- 80 לא היתה קלה וכי היה גם צורך לגשר על מטען היסטורי לא פשוט. קשרי הידידות נבנו צעד אחר צעד, לבנה אחר לבנה, לאט לאט, תוך שאיננו מסתירים דבר ואיננו מתעלמים מדבר:

"מי שמבקש להבטיח עתיד טוב יותר חייב להבטיח כי הזכרון הקולקטיבי של מה שהתרחש על אדמת אירופה לא יימחק. מספרם של ניצולי השואה הולך וקטן במהירות. לא יחלפו עוד שנים רבות וזכרון השואה יהפוך לחלק ממורשת מתועדת בלבד ולא יהיו עוד בקירבנו ניצולים. על כולם מוטלת החובה והאחריות להמשיך ולשאת את הזכרון הזה למענינו בהווה ולמען אומות העולם והדורות הבאים."

עם זאת, ציין ראש המועצה את הערכתו למאמץ שנעשה בנוייויד לשימור, לטיפוח ולחיזוק מערכת היחסים ההדדיים עם דרום השרון. וכי שגם בחלוף השנים וגם לאחר מערכות בחירות וחילופי בעלי תפקידים בשתי המועצות, נשמר הקשר ואף הולך ומתחזק. לדבריו, אין זה עניין של מה בכך ואין זה ברור מאליו. עוד ציין ראש המועצה כי במסגרת הקשרים המשותפים ביקרו עד היום מאות בני נוער מגרמניה בישראל ומאות בני נוער מישראל בגרמניה.

לבסוף, ציין ד"ר דלג'ו כי בדרום השרון נחושים להמשיך במערכת יחסי הגומלין יחד עם חברי אגודת הידידות גרמניה ישראל בנוייויד לפעול יחדיו להמשך חיזוק וביסוס שיתוף הפעולה שנוצר בין המועצות ותושביהן.

בנאום התשובה, הביע ראש העיר נוייויד, ניקולאוס רוט את שמחת חברי המשלחת, שלרבים מהם זה הביקור הראשון בארץ, להכיר את "האחות התאומה שלנו" ואת מדינת ישראל.

עוד ציין ראש העיר נוייויד כי על השותפות בין המועצות לתרום תרומה חשובה להתפייסות בין העם היהודי והגרמני. וכי לאור האחריות להיסטוריה ולזכרון העבר הנוראי, אותו נושאים העם היהודי והגרמני, שואפים אזרחי דרום ונויווי להבנה וחברות. לדבריו, מתאפיינת השותפות בין נוייויד לדרום השרון במאמץ עקבי ומוצלח במפגשים של כבוד הדדי, התחשבות פתיחות וחברות.

במסגרת ביקורם בארץ השתתפה המשלחת הגיעה לישראל בכנס ייחודי בשם "ערים אחת לשנייה", שנערך ב- 12-11 בנובמבר בירושלים במעמד נשיא המדינה, מר שמעון פרס ובהשתתפות אורחים רבים מערים תאומות בגרמניה. הכנס עסק בפיתוח שיתופי הפעולה בין הרשויות בתחומים רבים: פיתוח כלכלי ותיירותי, הכרות בין בני נוער, ספורט תרבות וחילופי ידע בתחומים שונים.

לאחר סיום הכנס התארחה המשלחת במועצה ונהנתה מסיורים ברחבי הארץ, סיורים במועצה ומפגשים עם תושבים. 

ביקור המשלחת הגרמנית הסתיים באקורד לא שגרתי. שכן, בעת ביקור המשלחת בפארק אריאל שרון ('חיריה') טרם נסיעתם לשדה"ת, נקלעו במפתיע ליירוט של רקטה ששוגרה לעבר גוש דן ע"י מערכת "כיפת ברזל" שהוצבה באזור.

25 שנה להסכם ערים תאומות בין נוייויד לדרום השרון

25 שנה להסכם