דלג לתוכן העמוד

קלמניהאתר זה נקרא כך על שם קלמן גרדינגר, אביו של מייסד החווה בעבר, משה גרדינגר. אדמות החווה החקלאית, 3 ק"מ צפונית לכפר סבא, נמסרו לאחר קום המדינה למושב צופית ואילו מבני החווה נתרמו לקרן ברל כצנסלון ומשמשים כיום את המדרשה לאמנות שליד מכללת בית ברל.

משה גרדינגר נולד ברוסיה הלבנה ולימים היה לסוחר ביצים עשיר בלונדון. הוא הגיע ארצה לביקור בשנת 1926 וחיפש שטח בו יבנה חווה חקלאית פרטית - ומצא את איזור השרון כמקום הטוב ביותר להקמת חווה שכזאת. הוא רכש במיטב כספו למעלה מ-1000 דונם וב-1928 החל לבנות את החווה החקלאית הפרטית שתשמש גם כביתו וביתם של הפועלים. תחילה הקיף את השטח בגדר, בכל פינה בנה 21 מבנים דו קומתיים, שהקיר החיצוני היווה את החומה, במרכז בנה את מגדל המים והוסיף שני שערים, ראשי לכניסה המלווה עצי דקל ואחורי המוביל אל השדות החקלאיים. 

עשרות פועלים השתכרו במקום ורובם אף התגוררו בה, בחווה עבדו ופיתחו ענפי חקלאות ידועים (שדות, פרדסים) וחדשניים כגון: אבוקדו, מנגו, חרובים וענבים כמו כן הוקמה רפת שסיפקה חלב טרי מדי יום לתל-אביב.

אל החווה החקלאית נהרו בוגרי בתי הספר החקלאיים: כדורי, מקווה ישראל, פרדס חנה ונהלל - ובנוסף אליהם לנו גם קבוצה קטנה של מחתרת ההגנה שהתאמנה בשדות הסמוכים לחווה.