שמוש שמחה
עו"ס משפחות, מדריכה ראש צוות , נתיבים להורות
03-9000591

משפחה מחייכתתוכנית "נתיבים להורות", הנה תוכנית של משרד הרווחה המתווה מודל לטיפול בילדים והוריהם תוך שימת דגש על שיפור ושיקום מערכות היחסים בין בני המשפחה.

הרציונאל העומד מאחורי תוכנית זו הוא לפגוש את צרכי המשפחה בצורה אינטנסיבית במשך תקופה מוגבלת של כשנה - שנה וחצי (תקופת הטיפול במרכז) ובכך לנסות לקדם את המשפחה כמה שיותר במספר מישורים במקביל. זאת, על ידי בניית תוכנית כוללת וייחודית לכל משפחה, שיתוף המשפחה בעיצוב תוכנית הטיפול עבורה, שימוש בכלים טיפוליים יצירתיים וחווייתיים (אמנות, הבעה, בעלי חיים) וכן שיתוף פעולה עם שירותים בקהילה.

העבודה הטיפולית תעשה במישור האישי, המשפחתי, הקבוצתי והקהילתי.

התוכנית מיודעת למשפחות המתמודדות עם ריבוי בעיות (כגון: מצב כלכלי קשה, תפקוד זוגי והורי לקוי, בעיות בחינוך הילדים, התמכרויות שונות ופעילויות אנטי חברתיות) אשר בהן ילדים בגילאי 5-12 והינן בעלות פוטנציאל לשיפור התפקוד בעזרת הטיפול שיוצע להן במרכז.

היעד אליו אנו שואפים, תוך חשיבה מערכתית שרואה את המשפחה כיחידה, הינו צמצום מצבי סיכון של ילדים או מניעתם.

ההפניה לטיפול במרכז "נתיבים להורות" היא הזדמנות "לשדרוג" מערך היחסים במשפחה, הוצאת ילדים ממעגל הסיכון ושינוי במצב המצוקה הכרוני של המשפחה. 

ישנה חשיבות רבה לבניית תוכנית טיפולית רחבה שתהווה מעטפת לצרכי המשפחה הרבים. 

לשם כך דרוש שיתוף פעולה אינטנסיבי של עו"ס מרכז הורים ילדים, עו"ס המשפחה וגורמים נוספים בקהילה. רק כך ניתן לפגוש את צרכי המשפחה על הצד הטוב ביותר.

בדרום השרון ישנם שני מרכזי טיפול של נתיבים להורות, אחד באלישמע ואחד בחגור.