על היישוב

שלט הכניסה ליישוב כפר מלל

הכפר השיתופי מעש, הוקם בשנת 1949 (מאיחוד של שני מושבים: "בהדרגה" ו"היובל"), וכיום מתגוררים בו כ-780 תושבים. במקור, התגוררו במושב חקלאים, אך כיום מתגוררת בו אוכלוסייה מעורבת של חקלאים לצד תושבים שאינם עוסקים בחקלאות.

כפר מעש שייך למועצה האזורית דרום השרון, האחראית עליו בתחום המוניציפלי, חיי היומיום מנוהלים בו ע"י ועד מקומי והאגודה החקלאית.

ילדי כפר מעש נהנים מחינוך מצוין- החל מגן הילדים במושב, המשך בבית הספר היסודי "סביון גני יהודה" והלאה לתיכון המקיף "יהוד". הילדים פעילים בסניף תנועת הנוער במושב, ומעורבים מאוד במרקם החברתי התוסס של המקום.

מתחם ספורט ובילוי כפר מעש נותן שירות לתושבי המושב והאזור, מועדון הוותיקים "דורות" שלנו פעיל מאוד, ותושבי כפר מעש נהנים מאיכות חיים של כפר, במרחק של שתי דקות נסיעה מהעיר.

להמשך קריאה באתר וויקיפדיה

היסטוריה

תולדת כפר מעש מתחילה ב שליש הראשון של המאה הקודמת, ליתר דיוק, בשנת 1935, עם ביצוע המפעל הציוני המרשים בשם "התיישבות האלף", תוכנית שהוחלט עליה בסוכנות היהודית. מטרת התוכנית היתה ליישב אלף משפחות פועלים ליד המושבות הוותיקות כדי להוות להן חגורות ביטחון.

"בהדרגה", אחד משלושת היישובים שלימים ירכיבו את "כפר מעש", הוקמה, עם שני היישובים האחרים, "היובל", שנקרא כך לכבוד שנת היובל של "אם המושבות" ו"השבעה", על היותו מורכב משבע משפחות, בגבולה הדרומי של פתח תקוה. שלושה יישובים סמוכים אלה היוו קיר מגן דרומי ל"אם המושבות" כנגד ערביי הסביבה העוינים.

ביום עבדו המתיישבים בפתח תקוה, שבהיעדר אמצעי תחבורה כלשהם, את המרחק אליה וממנה עשו ברגל ובלילה השתתפו בתורנויות השמירה. למותר לציין שמצב החלוצים לא היה קל, אבל למרות הקשיים, החלוצים עמדו בכול משימותיהם.

שכונת "אל גבול", שהוקמה ליישוב שלושים משפחות במטרה לתגבר את כוחות השמירה, הוקמה על שלושים דונם שנגרעו מאדמות "בהדרגה". החיים המשיכו להתנהל תוך מאבק יומיומי בקשיי הקיום והביטחון. הקלה משמעותית באה אחרי תום מלחמת השחרור, בה נפלו שלושה מבין חברי "בהדרגה", שעל שמם נקרא "רחוב השלושה", הראשי ביישוב. את החברים האלה אנו זוכרים מדי שנה, יחד עם יתר הבנים שנפלו, בטקס מרגש, ברחבת האנדרטה ביום הזיכרון לחללי צה"ל.

בתום מלחמת העצמאות הורחבו גבולות היישוב ובהתאם, גדלו גם נחלות החברים, נקלטו משפחות עולים חדשים ואלה התערו מהר מאוד בחיי השיתוף של המושב וחבריו המייסדים. ניטעו פרדסים, הוקמו לולים, גם רפתות והמושב החל את צעדיו המשמעותיים כמושב חקלאי. שלושת היישובים, "היובל", "השבעה" ו"בהדרגה" התאחדו ושם היישוב המאוחד הפך ל"כפר מעש". מי שבכול זאת המשיך להזכיר את "בהדרגה", היה החזאי של רדיו "קול ישראל". יורם, ילד בן שמונה באותה תקופה, זוכר שהחזאי היה מודיע על "התחזקות הגשמים בהדרגה, התפזרות הערפלבהדרגה, השרב יישבר בהדרגה" וכך הלאה. יורם היה מופתע שהחזאי בחר להודיע על תנאי מזג האוויר תוך התייחסות ליישוב קטן ולא לישובים גדולים כמו פתח– תקוה או תל- אביב. כנראה שכחו להודיע לחזאים בקול ישראל על איחוד שלושת היישובים.

דרכי התקשרות

מזכירות כפר מעש עדנה הררי
טלפון : 03-9324737
פקס: 9338365 - 03
אימייל: kfarmas@gmail.com

מפה