על היישוב

פינת הנצחה במושב ירקונה

יַרקוֹנָה הוא מושב באזור השרון ליד הוד השרון השייך למועצה אזורית דרום השרון.

היישוב הוקם בשנת 1932. ענפי חקלאות: פרדס, אפרסמון, אבוקדו, דיר, משתלה ודבורים.

שמו של היישוב הוא כשם נחל הירקון, הזורם כ-3 ק"מ מדרום ליישוב.

להמשך קריאה באתר וויקיפדיה

היסטוריה

ירקונה הנו מושב המשתייך לתנועת המושבים. הוא הוקם בידי פועלים חקלאיים במסגרת "התיישבות האלף": תוכנית לעבות 11 מושבות קיימות בחגורה נוספת של 1,000 משפחות פועלים סביבן, על מנת להגן עליהן; התוכנית לא צלחה, ועקב בעיות מימון התיישבו רק 430 משפחות. היו אלה חלוצי העליות המפוארות, השנייה והשלישית ועמה שרידי "הגדוד העברי", שהחליטו להקים מושב עובדים במסגרת תנועת התיישבות החדשה בעמק יזרעאל.

האמצעים הכספיים היו דלים מאוד. העלייה על הקרקע לפיכך התבצעה בדרך מקורית: בתל אביב חי סוחר עצים, שאצלו היה אפשר לקבל צריף ללא רצפה וללא תקרה בעשר לירות בתשלומים. תוך זמן קצר התמלא השטח צריפים צריפים. כל חבר השתתף במימון זכותו על הקרקע ובפיתוח ענפי המשק. רבים נזקקו לעבודות חוץ. הנשיאה המשותפת בעול הפכה את ירקונה למושב ליברלי, שוחר תרבות ושמחה.

תוך מלחמת קיום קשה וחיפוש מתמיד אחר עבודה, נטלו על עצמם המתיישבים החדשים להקים משק ציבורי אשר יהווה יסוד לישוב ולנקודה חקלאית. הענפים המובילים במושב היו פרדסים, פרחים, מכוורת ויצור שמן מקליפות הדרים בשעת דחק. בעקבות שוד הפרות החליף הלול את הרפת. מאמץ ניכר הושקע בחינוך הילדים: עוד לפני שזכו כל החברים לבתים של ממש, כבר הוקמו בית עם וספרייה שהפכה למרכז תרבותי של ממש. הוקם גן ציבורי ומגרש משחקים.

במאורעות 1936 הייתה ירקונה ללא כביש וללא רשת חשמל שלימה. מצב ביטחוני זה נמשך עד קום המדינה. על אף הקורבנות הקשים המשיכו חברי המושב במלאכתם ובפעילותם במערכות ההגנה והפלמ"ח. הסליק הגדול בארץ של נשק מגן היה בירקון.

כיום המושב משתרע על פני שטח של כ-1,250 דונם ומספר התושבים בו 260 נפש (כולל מתיישבי ההרחבה). ענפי משק עיקריים: פרדסים, ירקות, לול, פרחים ומכוורת.

דרכי התקשרות

דואר הוד השרון 45915
טלפון: 09-7405119 פקס: 09-7407374
דואר אלקטרוני: yarkona@zahav.net.il

מפה