על היישוב

מקור השם חגור הנו מהפסוק התנכ"י מתהילים: "מחגור חרבך על ירך גיבור הודך והדרך". היישוב נוסד בשנת 1949 בידי קבוצה מוותיקי גדוד 9 של הפלמ"ח נקרא בתחילה "גדוד 9 וצפון ראש העין". המושב משתרע על שפני שטח של כ-3,000 דונם; כ-460 נפש. ענפי משק עיקריים: מטעים, לולים ואווזים.

חגור משתייך לתנועת המושבים. בעבר היה מושב שיתופי וכיום הוא מושב עובדים. בעבר תחום העיסוק המרכזי במושב היה חקלאות, אך כיום רוב חברי המושב מוצאים את פרנסתם ממחסנים שהם משכירים על השטחים שהיו חקלאיים במקור ומדירות שהם משכירים בקרבת ביתם.

תנועת הנוער במושב היא תנועת "בני המושבים", שהיא תנועת בת של "הנוער העובד והלומד", ופעילים בה כל ילדי המושב. במושב ישנו מועדון נוער, מועדון חוגים, בית עם, בית כנסת, צרכניה, גן ילדים, קופת חולים וספריה. כן יש במושב מחלבה שאינה פעילה.

להמשך קריאה באתר וויקיפדיה

היסטוריה

מושב חגור הוקם בשנת 1949 ומסונף לתנועת המושבים כמושב עובדים. תחילה נקרא בשם ''גדוד 9'' שממנו יצאו מקימי הישוב, רובם יוצאי בולגריה וטורקיה ומאוחר יותר שונה

שמו לחגור ע''י המוסדות המיישבים. מקור השם חגור - ספר תהילים פרק מ''ד, פסוק ד': ''חגור חרבך על ירך, גיבור הודך והדרך''. בשנותיו הראשונות התנהל המושב כישוב שיתופי, אך עד מהרה הפך למושב עובדים רגיל המנהל ענפי חקלאות ושירותים משותפים כמו פרדס, תחנת דלק, בריכת שחיה וגידולי שדה. עד מלחמת יום הכיפורים (1973) התפרנסו רוב המשפחות בישוב מענפי חקלאות כגון מטעים, פרדסים, גידול עופות אווזים, בקר לחלב וגידולי ירקות. החל ממחצית שנות השבעים עם תחילת המשבר בחקלאות החל שינוי הדרגתי ומעבר מחקלאות למקורות פרנסה מחוץ לישוב (בעיקר בקרב הדור הצעיר). בשנים אלה נקלטו משפחות יוצאי קיבוץ, כאשר קדמו להן בשנות החמישים והשישים בגלי העליה הגדולים, משפחות מטוניס, מרוקו, איראן ועיראק. לקראת סוף שנות התשעים (2000 - 1997) החלה התיישבות חדשה בהרחבת הישוב נקלטו כ - 80 משפחות, רובן צעירות עם ילדים. חלקם מבני הישוב הותיק, חלקם תושבים חדשים מכל חלקי הארץ. קליטת המשפחות הצעירות והחדשות הכפילה את אוכלוסיית הישוב, שינתה את המאזן הדמוגרפי ושיפרה לאין שיעור את איכות החיים.

דרכי התקשרות

מזכירות הועד המקומי:
טלפון: 03-9389232
פקס: 03-9388005

אגודת מושב חגור:
טלפון: 072-2451301

מפה