שלישי, 03 ינואר 2017 18:20

תיווך לתחושת יכולת ומסוגלות / גיתית גזית ומאיה נחום

תיווך לתחושת יכולת ומסוגלות תיווך לתחושת יכולת ומסוגלות

אנו ממשיכים בנושא "תיווך" ובחודשיים הקרובים נתמקד בתיווך לתחושת יכולת ומסוגלות.

"הורה שמספק את המרחב הבטוח, מאפשר, מלווה ומעודד ללמידה והתנסות, יוכל להוביל את ילדו לעבר המטרה" בגילאי 2-3 הילד חווה גילויים חדשים היוצרים אצלו תחושת כוח ומסוגלות.

דמוי עצמי של ילד נוצר בעזרת תחושות יכולת ומסוגלות המתפתחות באמצעות מערכת היחסים שלו עם המטפלים המשמעותיים, הילד ניזון ממסרים שהמבוגרים מעבירים לו ומחוויות חיוביות או שליליות שהוא חווה. מכאן חשיבות רבה ליחס שהמטפל מעניק לילד, בדגש על יחס של כבוד והערכה, קבלה ואכפתיות לגבי רצונותיו, יכולותיו ופעולותיו, מתן עידוד, חשיבות וערך להישגיו של הילד ולמאמציו ומשוב ושבח בנוגע להתקדמות שעשה.

המטפל המתווך יוצר מצבים בסביבת הילד אשר יגרמו להצלחתו בכדי לפתח את תחושת המסוגלות ולבסס את הדימוי העצמי החיובי שלו, וכך תגבר המוטיבציה והנכונות של הילד להתמודד עם התנסויות נוספות בעתיד.

אב המשחק עם בנו הקטןתיווך לתחושת יכולת מתייחס לא רק לחוויות ההצלחה של הילד הנובעות מעצם ביצוע פעולה, אלא גם לחיבורה של אותה פעולה עם הפירוש הניתן לה מצד המבוגר. המבוגר שהוא עד להצלחה, מזהה אותה עבור הילד ומתייחס למרכיבי ההתנהגות אשר הביאו להצלחה (צוריאל, 1998 :  33).

תיווך לתחושת מסוגלות הוא תיווך שבו המטפל יוצר לילד פעילות או משחק בעל האתגר המתאים. פעילות שאינה קלה מדי ואינה קשה מדי. פעילות שבה הילד אינו פועל באזור הידע שלו אלא נחשף למימד חדש של ידע או מיומנות. המטפל מראה לו כיצד ניתן לשחק או לבצע את הפעילות ומסביר לו באמצעות המחשה ובאופן מילולי מה מייצר את ההצלחה. מה זה אומר להצליח? כדי להשחיל את החרוז בחוט צריך לשים את החור של החרוז מול החוט, להחזיק את החוט קרוב לקצה (אך לא יותר מדי) ולהשחיל. כשמשחילים חרוז, יד אחת משחילה את החרוז והיד השנייה שמחזיקה את החוט לא זזה. היא יציבה. כאשר ההורה מדגים ומסביר לילד את שלל ההיבטים הללו (כמובן במשפטים פשוטים וקצרים), הפעוט לא רק לומד להשחיל חרוז בחוט אלא גם לומד להבין ממה מורכבת ההצלחה (איך משיגים אותה). הילד מתנסה בהשחלה שוב ורואה כי כשעושה זאת שוב ושוב על פי הכללים שההורה הסביר מצליח לבדו.

ילד המשחק עם הוריוכך נבנית תחושת יכולת. תחושת היכולת מעודדת את הילד לחוש תחושת שליטה במציאות ותחושת מסוגלות, שהם הבסיס לדימוי עצמי חיובי. (צוריאל)

תחושת המסוגלות מעודדת את הילד להמשיך במאמציו ובפעילותו. ילד שחש שמשימות מסוימות הן מעבר ליכולתו  יימנע מלגעת בהן. לעומת זאת חוויות של הצלחות יכניסו את הילד למעגל של:  הצלחות ß חיזוק תחושת המסוגלות ß התמודדות עם משימות חדשות ß הצלחות ß חיזוק תחושת המסוגלות וחוזר חלילה.

תפקידו של המתווך להצביע על ההצלחה ולפרש אותה לילד באופן מילולי ובלתי מילולי, לדוגמא: "ראה מה אתה מסוגל לעשות כאשר אתה מתרכז, אם תמשיך כך אין ספק שתצליח". הצלחה שתלווה בתגובה בעלת אופי תיווכי, המפרשת את טיב ההצלחה, תוביל לתחושת מסוגלות אצל מקבל-התיווך.

אלי זוהר ניב (סמינר הקיבוצים) כותבת "עזרו לילדים שלכם לפתח את "שריר העצמאות". תנו להם תפקידים מאתגרים, בהתאם לגילם כמובן, כאלה שהם צריכים קצת להתאמץ על מנת לבצע אל תעשו במקומם דברים שהם יכולים לעשות, תסמכו עליהם יותר, גם במחיר של כישלון אפשרי. זה חלק מהעניין". בגילאים הצעירים זה בא לידי ביטוי בשימוש בשפה ובג'סטות על מנת להסביר את רצונם (מבלי שהמבוגר ימהר למלא את מבוקשם או ישלים את דבריהם), בהתנסויות עצמאיות בפעילויות מובנות שונות (חשיפה לחומרים, בניה/הרכבה וכד'), ובפעולות יומיומיות כגון שטיפת ידיים, שתיית מים, איסוף אביזרים ועוד.

נכתב על ידי: גיתית גזית – מנהלת היחידה לגיל הרך ומאיה נחום – יועצת חינוכית לגיל הרך

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר