שני, 09 נובמבר 2015 13:26

וויסות חושי בקרב ילדים בגיל הרך / גיתית גזית

הוויסות הינו משימה התפתחותית עיקרית אצל התינוק בשנתיים הראשונות. יש המגדירים את המושג בהרחבה כאשר כוללים את כל תחומי ההתפתחות ויש הגורסים שהוויסות מתייחס לעיבוד של גירויים תחושתיים בלבד. ווילמיסון ושות' (2001) מציינים כי בהתפתחות נורמטיבית ראשית התינוק מווסת את מצבו הפיזיולוגי ורק אח"כ מווסת את מצבו הנפשי. שילוב השניים יעזור לו בהמשך להגיב תגובה מאורגנת לחוויות חדשות. במסמך זה נתמקד בעיבוד התחושתי.

הבסיס ליכולת הילד לתפקד בשגרת היומיום תלויה בהתפתחות התקינה של מערכות החושים והתנועה והתיאום ביניהן. כל מערכת חושית מתפתחת באופן עצמאי ובמקביל לתיאום בין המערכות החושיות. תקינות המערכות והתהליכים יאפשרו שליטה בגוף וארגון של הגוף, יכולת התנסות והתמודדות עם מצבים חדשים בסביבה, יכולת ריכוז וביטחון עצמי. התחושה הינה מידע שהמוח מקבל מהחושים: חוש טעם, חוש ראייה, חוש המישוש והמגע, חוש שיווי משקל, החוש לתחושה עמוקה, רפלקסים ראשוניים, חוש השמיעה וחוש הריח. לכל חוש יש איבר חישה (ראיה- עיניים, שמיעה- אוזניים וכדומה). החושים בעלי יכולת לקלוט מידע מהסביבה או מהגוף ולהמיר אותם לקוד חשמלי או כימי כדי שהמוח יוכל לעבד אותו ולפעול בהתאם. הגירויים יכולים להיות חיצוניים כמו ריח פרחים, חום שמש או גירויים פנימיים כמו תחושת נימול, עצבנות וכו'. מידע זה עובר מסלול של עיבוד ותהליכי עיבוד תקינים יובילו לתגובה מותאמת ויעילה.

הליקויים החושיים יכולים להיות בעקבות ליקוי פיזי כאשר איבר החוש אינו מתפקד טוב (עין פצועה, אוזן חסומה), ליקוי עצבי או ליקוי בעיבוד המוחי כלומר, הפירוש הניתן לגירוי אינו מדוייק.

וויסות חושי בקרב ילדים בגיל הרךחוסר ויסות במערכת התחושה מופיע ברמות שונות כאשר בקצה אחד מופיעה תגובת רגישות יתר ובקצהו השני תת רגישות. ברגישות יתר הילד קולט מידע שנחשב לרגיל ושכיח באופן חזק וקיצוני (הילד יגיב בפחד או בחרדה לגירויים הנחשבים בלתי חזקים) ובתת רגישות הילד קולט בעוצמה חלשה גירויים חזקים וכמעט ואינו מרגיש את עוצמת הגירוי (הוא מחפש גירויים כדי להרגיש).

ניקח לדוגמא ילד עם רגישות בתחושה השטחית (חוש המישוש, תחושה טקטילית). במצב בו יש רגישות יתר נבחין שהילד רגיש לבדים שונים ותוויות (מציק ולא נעים לו), מתקשה במעברים בין מצבים, בררן באוכל, נמנע מחומרים מלכלכים ועוד. ילד עם תת רגישות יציג התנהגות של הכנסת חפצים לפה, נשיכות ודחיסת אוכל (כי אינו מרגיש את פיו באופן ברור), יגע באנשים וחפצים (כי גבולות הגוף אינם ברורים לו), יציג סף כאב גבוה, לא ירגיש כשמלוכלך ועוד.

הסביבה החינוכית מזמנת התנסויות רבות הכוללות את החושים השונים. לרוב הילדים הדבר מהווה מקור הנאה וחקירה. יש ילדים שהסביבה והדרישות שהיא מציבה מהווה עבורם מקום מאיים ולא נעים. רוב הילדים

המציגים קשיים בתיאום חושי-תנועתי בעלי אינטליגנציה תקינה, אך למרות זאת חווים התנסויות שליליות במרחב וסופגים תגובות של כעס ואכזבה מהסביבה.

תהליך האבחון - חשוב להדגיש כי אבחון תחום הוויסות החושי שייך למרפאים בעיסוק. דון (2002), מרפאה בעיסוק במקצועה, פיתחה שאלון בעל תוקף מחקרי אשר עוזר לבנות פרופיל תחושתי על ידי בדיקת 8 תחומים של עיבוד תחושתי. במקביל לשאלון, אוספים מידע על סביבתו הקרובה כולל אופי היחסים עם בני המשפחה, מצבו הגופני, רמת תפקודי חשיבה ועוד. בסוף התהליך ניתן לאבחן את הפרופיל התחושתי של הילד על פי 3 קריטריונים עיקריים: 1) הדפוס הרגיש מדי – רגישות יתר 2) הדפוס שאינו רגיש דיו – תת רגישות 3) הדפוס המוטורי הבלתי מאורגן והאימפולסיבי (ד"ר מירי קרן)

מסמך זה בא להדגיש את חשיבות נוכחות ותיווך המבוגר. באחריות המבוגר ללמד את התינוק אסטרטגיות ויסות, לזהות את הקשיים ולתת מענה מותאם ככל שניתן. נחזור לילד המציג רגישות יתר בעיבוד התחושה השטחית – נגזור את התוויות ונלביש אותו בבגדים הנוחים לו, נפריד בין המזונות ונבצע טעימות אוכל הדרגתיות, נחשוף אותו בהדרגה למרקמים שונים ונתכנן עבורו סדר יום קבוע המותאם עבורו. לילד המציג

תת רגישות נבצע גירויים שונים באזור הפה כמו צחצוח שיניים ואכילת מזון גס על מנת שיוכל להתנסות בתחושות פיו.

לסיכום, כל אחד בסביבתו של הילד יכול לקבל הדרכה כיצד לתווך וללוות ילד אשר אובחן עם קשיי וויסות. לחשוף ולאפשר התנסויות שונות תוך התאמתן לאפיונו האישי, לעודד אותו וליצור חוויות של הצלחה כדי שירצה לנסות ולהתנסות שוב ושוב. הטיפול הינו שילוב של טיפול בנושא התחושתי, טיפול משפחתי, הדרכת הורים והמסגרת החינוכית.

המידע נלקח:

עפרה אלטרס – מרפאה בעיסוק מוסמכת

קרן מ., סם ד. (2013) זה לא יעבור עם הזמן?: בריאות הנפש בשלוש השנים הראשונות לחיים.

האגף לשירותים חברתיים
כל הזכויות של מסמך זה שמורות ליחידה לגיל הרך, מ.א. דרום השרון.
אין להפיץ ו/או לעשות שימוש בחלק כלשהו מן המסמך לשימוש שאינו לשימוש פנימי.
קריית המועצה האזורית דרום השרון ת.ד 500 נווה ירק 49945, 03-9000667, gitit@dsharon.org.il

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר