ראשון, 23 אוגוסט 2015 14:30

הקשר של הילד למסגרת החינוכית בדגש על התפתחות רגשית

"בכל מעבר יש גיוון, חידוש, סיכוי, חוויה חדשה שמלווה בחרדה מפני החדש והלא מוכר" (ד"ר עדנה כצנלסון).

בכיתת התינוקות בתקופה הראשונה המטפלות-מחנכות בונות יחד עם הילדים את תחושת ההתקשרות הבטוחה. הן מגיבות לצרכי התינוקות (פיזיים ורגשיים) בצורה רגישה ומותאמת ובכך בונות עמם קשר המבוסס על אמון. התינוקות, בהדרגה, יתפסו את המטפלת כבסיס בטוח לפעילותם במרחב.

מתחילת חייו של התינוק הוא נמצא בחוסר אונים (ביולוגי) ותגובת הסביבה אליו ואופן התגובה תשפיע על היכולת שלו להתמודד ביעילות בעתיד עם משימות החיים. החוויות המשמעותיות ביותר יהיו בראש ובראשונה חוויות העוסקות בקשר האנושי ויתחילו את התפתחות תחושת השייכות.

תחושת שייכות הינה צורך קיומי, צורך חברתי, הנמצא בראש סולם הערכים והעדיפויות של היצור האנושי (בר-אב). "אופיו ופעולותיו של הפרט נקבעים על ידי התנסויותיו בקהילה שבה הוא גדל" (דרייקוס) ובהדרגה יפתח לעצמו התנהגויות אופייניות (אופי) שילוו אותו לאורך חייו.

לוגו היחידה לגיל הרךשיתוף פעולה בין ההורים למסגרת החינוכית הינו משמעותי ביותר להסתגלותם של הילדים למסגרת. הדבר מהווה בסיס לקליטתם של הילדים בצורה נעימה ובטוחה ותומך בהם כבר בצעדם הראשון בכיתה/במסגרת החדשה. ככל שאתם ההורים תשדרו לילד בטחון ואמונה ביכולותיו מחד, ובמסגרת מאידך, כך ירגיש בטוח יותר במסגרת החינוכית אליה נכנס.

הילדים מגיעים לאחר חופשת קיץ ממושכת בה שהו בסביבה בטוחה ומוכרת. כניסה למסגרת לא מוכרת (גם אם המרכז החינוכי מוכר) הכוללת צוות חדש, ילדים, משחקים וצורך בהכרת הסביבה הפיזית, קשה עבור רובם. המעבר דורש מאמצים רגשיים מרובים ולעתים ישנה נסיגה (רגרסיה) בהתנהגות כגון: בכי מוגבר, אגרסיביות, היצמדות להורה, שינה מוגברת, חוסר שליטה בצרכים, חוסר שקט וכדומה. ישנם ילדים שהקושי יופיע עם הכניסה למסגרת החינוכית ויש שבתחילה יראו הסתגלות מהירה, אך הרגרסיה תבוא לאחר מספר ימים או שבועות. בנוסף, יש לקחת בחשבון את חגי תשרי (הבאים במקביל לתקופת ההסתגלות למסגרת החינוכית). בתקופה זו, ישנם מעברים תכופים בין הבית למרכז החינוכי. מבחינת הפעוטות, בכל פעם מתחיל תהליך ההסתגלות מחדש.

לאור כל הנאמר, צוות הכיתה יפעל ברגישות, בהכלה ובעקביות על מנת להוביל את הילדים, ההורים והצוות לשנה חווייתית, בטוחה ומהנה.

  • בפתיחת השנה- הצוות החינוכי והניהולי יהיה פנוי לתמיכה ולקליטה של הילדים. ימי ההסתגלות דורשים מנשות הצוות להיות פנויות להכיל את הקושי של הילדים ולעזור בהסתגלותם למסגרת. העבודה לאורך היום תתמקד בהיכרות של הצוות עם כל ילד וילדה, בעזרה במעברים בין הפעילויות, בהפנמה מדורגת של חוקי הגן ועוד
  • שלושת הימים הראשונים- יהיו מדורגים מבחינת נוכחות הילדים במרכז החינוכי. זמן זה יצריך מהצוות להיות ערני וקשוב לצרכי הילדים, כמו גם לצרכי ההורים. הדבר יתמקד בתהליכי הפרידה בבוקר. מובילות הכיתה יתכננו סדר יום בו הילדים פנויים לעסוק בפינות השונות בגן, בהיכרות עם המשחקים, הילדים והצוות ובהמשך החודש עם חוקי הגן.

מובילת הכיתה תקפיד לשתף את ההורים בזיהוי צרכי ילדם ובחשיבות זמינות ההורים לצרכיהם.

בחודש זה סדר היום ינוע בין פעילויות מובנות לפעילויות חופשיות. הצוות יקפיד על כך שהזמנים החופשיים לא יהיו ארוכים מדי וכי הפעילויות השונות תתקיימנה בקבוצות קטנות.

מספר דגשים והצעות להורים לדרכי התייחסות לתינוקות בתקופת ההסתגלות:

  1. פנו זמן לתהליך הסתגלות הדרגתי, בהתאם ליכולות הילד ויכולותיכם. היו זמינים לבוא לקחת את ילדכם בעת הצורך.
  2. תנו לילדים אפשרות לבטא את ההתרגשות לצד החששות בדרכים שונות (בכי, החזקה על הידיים, מוצץ, שינה).
  3. קצרו את תהליך הפרידה בבוקר (הדבר יקל על הילדים כמו גם על הצוות החינוכי שיכול לסייע בצורה יעילה יותר). "...כאשר הוא [הילד] מתחיל לבכות, בבכי קשה וקורע לב ככל שיהיה, יש לומר לו בשקט שהגיע הזמן להיפרד ולומר "שלום" ופשוט ללכת. זוהי תגובה הורית נכונה, מבוססת על ידע, מנוגדת אולי לאינסטינקטים ולרגשי החמלה ההוריים הטבעיים, אך הכרחית לשם הקניית ערכי התנהגות ראויים לילדנו, ובמקרה זה- עצמאות ויכולת פרידה רגועה מן ההורה" (פרופ' עמוס רולידר). יש להבין שהקושי בפרידה הינו סימן להבשלה רגשית, שכלית ובין אישית של הפעוט. יש להעביר לו את המסר (והוא קולט את טון הדיבור) בצורה של "להאמין ולשדר אמונה ביכולתו להתגבר, לקבל את הבכי והצער כדבר טבעי ומובן, ולא לשדר לחץ, אשמה או כניעה לפעוט" (רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית בכירה).
  4. קבלו את ילדכם אחר הצהריים בשמחה ושדרו לו שהוא היה במקום הכי טוב עבורו (ולא ממקום של "באתי להציל אותך")
  5. היו קשובים לצרכים ולבקשות שלהם והקלו עליהם בתקופה הראשונה.
  6. שמרו על סדר יום קבוע בשעות אחר הצהרים ועל שעת שינה קבועה (גם בחגים).
  7. התייעצו והקשיבו להנחיות צוות הכיתה באשר לעזרה ותמיכה אישית לכל ילד.

אנו מאחלות לכל הילדים, ההורים והצוותים

שנה טובה של עשייה וחוויה מהנה!!

גיתית ומאיה

 

 

 

 

האגף לשירותים חברתיים
כל הזכויות של מסמך זה שמורות ליחידה לגיל הרך, מ.א. דרום השרון.
אין להפיץ ו/או לעשות שימוש בחלק כלשהו מן המסמך לשימוש שאינו לשימוש פנימי.
קריית המועצה האזורית דרום השרון ת.ד 500 נווה ירק 49945, 03-9000667, gitit@dsharon.org.il

עוד בקטיגוריה מרכז חינוך "עופרים" »

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר