שני, 20 מרס 2017 09:06

ועדת החוץ והביטחון סיירה במרחב התפר בדרום השרון בכדי ללמוד על הפרצות בגדר הביטחון

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), קיימה ביום א׳, 19/03/17,  סיור ודיון במועצה האזורית דרום השרון, לבחון מקרוב את מצב גדר הביטחון סביב יו"ש, לאור מידעים בדבר תקלות שונות בגדר אשר הצטברו בוועדה לאחרונה, והפוטנציאל הפח"עי הטמון בפרצות אלה.

הסיור התקיים בהזמנת ראש המועצה, ד״ר  מוטי דלג׳ו, לאחר שהתריע על המצב העגום של הגדר והפגיעה בתחושת הבטחון האישי שנגרמת מפרצות אלו.

את חברי הועדה קידמו תושבים שהגיעו למחות על מצב הביטחון בישובים והעלייה בפריצות ובגניבות.

בדיון שהקדים את הסיור, בו נכחו גם ראשי המועצות האזוריות עמיר ריטוב, סוסן, יורם ישראלי ואילן שדה עלו לדיון, בין היתר, הנושאים הבאים:

  • הפרצות בגדר ההפרדה באזור קו התפר ומעבר חופשי של פלשתינאים לישראל.
  • סגירת כיתות הכוננות בישובי קו התפר.
  • עלייה של עשרות אחוזים בעבירות הרכוש בישובי המועצה.

ראש המועצה דר מוטי דלג׳ו ויור ועדת החוץ והבטחון אבי דיכטרבדיון עלתה הטענה כי הבעיות, שמתחילות  עם פרצות בגדר, ממשיכות עם תקלות באמצעי התצפית, מחסור בכוח אדם אפקטיבי, פער במודיעין טקטי ועוד, מהוות  "פרצה קוראת לגנב" המובילות לעליה משמעותית במספר השב"חים שחודרים מדי יום לתוך שטח ישראל, אם לצורך מציאת מקום עבודה ואם לצורך פעילות פח"עית ופלילית,  במרחב העירוני והכפרי.
 
ח"כ דיכטר ציין כי: "משאבים אדירים מושקעים בגדר בשל חשיבותה לביטחון וגם לתחושת הביטחון. זה כבר סיור שלישי שלנו בנושא הגדר בתקופה האחרונה, ובאנו כדי לשמוע מכם ולהבין מה בממשק הקיים לא עובד".
 
ראש המועצה האזורית דרום השרון, ד״ר מוטי דלג'ו, אמר: "אפשר להבין ויכוחים על תקציבים, אבל לא כאשר מדובר בחיי אדם. כוחות הביטחון יודעים על הפרצות, ואולי אפילו משאירים אותם במכוון, אבל קיומה של גדר לא יעלה פשוט שם את מדינת ישראל ללעג. תחושת הביטחון האישי של התושבים היא נוראית, וכל כוחות המג"ב שהוקצו לאזור זה בעבר, היום מוקצים לירושלים, ואף שזה טבעי לאור המצב, ברור שלא ניתן להמשיך כך. המועצות היום מוציאות 20-25% מתקציבן על נושאי ביטחון, שברור שהם באחריות השלטון המרכזי ולא המקומי".
 
עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת לב השרון הוסיף כי: "מי שלא פרצו לו מעולם לבית לא מבין עד כמה נפגעת תחושת הביטחון האישי, גם אם זה ׳רק׳ גניבה. זה לא האובדן הכספי כמו פגיעה עמוקה ביכולת לחיות חיים נורמאליים ביישובים שמחזיקים את גבולות המדינה. הגדר וכיתות הכוננות אלו הכלים שלנו לספק ביטחון לתושבים, כולנו יודעים שהמרחק בין פריצה לבית לאירוע בטחוני הוא לא מרחק גדול, וכבר היו כמובן לא מעט אירועי פח"ע, שגם עלו בחיי אדם. יש למרחב הכפרי צרכים אחרים מאשר בעיר, ואני מקווה ומאמין שישיבת הוועדה היום כאן בדרום השרון היא צעד ראשון וחשוב לשיפור המצב".

אל״מ עופר הינדי, ראש מנהלת "קשת צבעים" בפיקוד מרכז ציין כי : "גדר הביטחון איננה מכשול אלא תפיסה, היא לא יודעת לעצור בעצמה מפגעים ושבחים, היא פועלת בציר המודיעיני והמבצעי. יש עדיין מספר 'פתחות' (מקומות בהם לא נבנתה הגדר) בירושלים וביהודה בגלל החלטות שונות, ועיקר השב״חים הם באזור חברון. עפ"י החלטת הממשלה האחרונה הוחלט לשדרג את הגדר באזור תרקומיא מיתר. ביחס לפרצות בתפר- יש מספר מוקדים והן בחלקן נובעות לא משב״חים, אלא מוועדות התנגדות של הגדר, בהם פוגעים בגדר כדי לפגוע בה ולא לצורך מעבר, בעיקר באזורים- בלעין, בודרוס ונעלין".
 
הפגנה בעת סיור ועדת החוץ והבטחון בדרום השרון"הציבור צריך לקבל ביטחון ולכך אנחנו אחראים - עלינו לעשות יום וליל כדי שהטענות הללו יפסקו. ביחס לפרצות- יש מוקדים בהם אנחנו מרכזים מאמץ מודיעיני ומבצעי. אנחנו במאמץ מבצעי בנושא, יש מאמץ מול ועדות ההתנגדות של הגדר בו אנו מפעילים צי"ח של הפללה של הפלסטיני שעושה את זה באמצעים גלויים וסמויים, מבצעים איתור ומעצר שלהם. תהיה התקדמות בעניין הזה והוא מטופל", אמר אל"מ הינדי.
למשמע הדברים קראו חלק מהתושבים שהיו בחדר הדיון כי צה"ל משתמש בהם כפיתיון. יו"ר הוועדה דיכטר אמר לאל"מ הינדי כי מדובר באמירות קשות מאוד שמשמעותן היא שהגדר התחילה את גוויעתה, ולמעשה כוחות הביטחון ויתרו עליה לטובת פעילות בדרכים אחרות. לשמע הדברים הוסיף ראש המועצה, ד״ר מוטי דלג׳ו כי : "עד כה חשבתי שמדובר בשמועות שלא רציתי להאמין להן והנה בא קצין בדרגת אל"מ ומאשר אותן בפה מלא".
 
סנ"צ אופיר בינדר, מפקד תחנת ראש העין הציג את הדברים מהזווית שלו:  "אני זה שמתפקידו לתת מענה לתחושת הביטחון של האנשים, והמפגשים איתם אינם פשוטים. אתה חסר אונים מול הסחף הזה של הפורצים, של כמויות של תושבי שטחים שנכנסים לילה לילה. 90% מהפריצות אצלנו הם תושבי שטח A, היו שאנו נושקים לקו התפר, וקשה לנו להתחקות אחריהם חזרה לשם. כבר מצאתי את עצמי מגיע עד קרוב לרמאללה בניסיון להשיג פורץ. הפרצות האלה הן בנות יותר משנה, לפני שהגעתי לתפקיד, ואני בהחלט חווה עליה מתמשכת בפריצות. לשאלה למה לא סוגרים, נאמר לי מהצבא גם שאין כוונה לסגור, מאחר שכל מה שנסגר ממילא נפרץ שוב -  זה משחק של חתול ועכבר מבחינת הצבא. המכשול לבד לא מהווה מכשול אם לא שומרים עליו, וזה ברור.״
 
נצ"מ נסים סער, משמר הגבול הוסיף כי: "המצב הקיים הוא מערב פרוע. ישנה עבודת מטה של למעלה משנה להעביר את האחריות על המערך במרחב למפקד התחנה, אבל בינתיים טרם הסתיימה. חשוב לציין לגבי הכמויות שהיום אנו תופסים גם אנשים עם אישורי עבודה בתוקף, כך שאינם שב"חים, אבל נכנסים דרך הפרצות פשוט כדי לא להיתקע במעבר ולאחר לעבודה".

תושבים רבים דיברו בפני הוועדה על המצב ביישובים ותחושותיהם. אחד מהם היה תושב כפר סירקין, אל"מ (במיל') גורי עצמון, שאמר: "40 שנה עשיתי בט"ש בכל הקווים ואני מתבייש במה ששמעתי. אני יידעתי שאם יש חדירה נכשלתי, ולא חשוב מה יש לי או אין לי, ומה שאני שומע זה לא הסטנדרטים שאני מכיר. אנחנו לא השפנים שעל גביהם יגנבו, רק כדי שיהיה איך להאשים את הגנבים בעבירה פלילית חמורה יותר. אנחנו צריכים ביטחון, וביטחון זה הגדר, שצריך לשמור עליה כבבת עיניכם".

בתום הדיון יצאו איתנו חברי הכנסת לסיור לאורך גדר ההפרדה הפרוצה.

תודה לח״כ אבי דיכטר, יו״ר ועדת חוץ וביטחון ולחברי  הכנסת אמיר אוחנה, מוטי יוגב, מנחם אליעזר מוזס, ענת ברקו ושרן השכל שהשתתפו.

מצ״ב פוסט של ראש המועצה, ד״ר מוטי דלג׳ו, על הביקור וכן סרטון הממחיש את המצב הבעייתי של גדר ההפרדה.

 

 

ozio_gallery_jgallery

Media

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר