חמישי, 24 אוקטובר 2013 09:44

מניעת מפגעי יתושים וקדחת הנילוס

טיפול מונע הינו מרכיב מרכזי במאבק בהתפשטות יתושים. משמעות טיפול זה הינה יצירת תנאים בלתי מתאימים להתפתחות זחלי יתושים במקומות דגירה פוטנציאליים. איגוד ערים לתברואה מבצע לקראת כל קיץ ובמהלכו עבודות ריסוס נגד יתושים וריסוס עשבייה בערוצי מים, מאגרים, בריכות חמצון וכדומה. בעת הצורך מתבצעות גם עבודות דחפור לניתוב דרכים. באחריות אגודות / ועדי היישובים לפעול לניקוז וייבוש מוקדי דגירת יתושים בתחום היישוב. בכל מקום שהצטברו בו מים יש לרסס. כן יש לשאוב מים עומדים מתוך המקלטים התת קרקעיים. תשומת להב מיוחדת נדרשת מהחקלאים ובעלי מפעלים העלולים ליצור בתי גידור נרחבים ליתושים במסגרת פעילותם. 

הנחיות לקראת הקיץ: כך תמנע/י יתושים בקירבת ביתך 

  • יש לבדוק את חצר הבית ולוודא שלא יימצאו מים עומדים
  • יש לדאוג לסגירה מוחלטת של כל פתחי מערכת הביוב
  • יש לבדוק ולרוקן כלים שהצטברו בהם מים: חביות צמיגים וכדומה
  • יש לדאוג לסגירת מיכלי אגירת מי גשמים בחצרות ועל גגות הבתים 

לפרטים נוספיםלחצו כאן 

על קדחת הנילוס המערבי 

קדחת הנילוס המערבי נגרמת על ידי נגיף המצוי בעופות ומועבר לבני אדם בעיקר על ידי יתושי הקולקס. המחלה מוכרת כמחלה קלה, עם אפשרות לסיבוכים המתבטאים בדלקת המוח. 

נקבת היתוש מטילה את הביצים במים. הזחלים והגלמים חיים במים עומדים או זורמים לאט. היתושים הבוגרים חיים מחוץ למים, בעיקר סביב צמחיה ושיחים. הם פעילים בעיקר בשעות החשיכה וניזונים מסוכרים שבצמחים. רק הנקבה מוצצת דם ועוקצת לצורך התפתחות ביצים. תוך כדי מציצת הדם, נקבת היתוש עלולה להעביר את נגיף קדחת הנילוס המערבי מבעלי חיים - בעיקר בעלי כנף - לבני אדם. 

יתוש הנמר האסייתי - הפחתת מפגעים 

"יתוש הנמר האסייתי" מאופיין בצבע שחור ופסים לבנים, גורם למטרדי עקיצות קשים לבני האדם בעיקר בשעות היום. 

מקורות הדגירה של ייתוש זה ייחודיים, הוא מעדיף לדגור במקווי מים קטנים, תחתיות של עציצים, אגרטלים, גיגיות, בצמיגים משומשים וכדומה. 

מאחר ופעילות הניטור וההדברה כמעט בלתי אפשרית במוקומות הנ"ל, נדרשת תשומת לב מיוחדת של הציבור לשיתוף פעולה למיניעת דגירתם ע"י המנעות מהצטברות מקויי מים קטנים בחצרות ובייבוש כל מקום אשר יש בו מים עומדים. 

המשרד להגנת הסביבה ממליץ בטיפול למיגור הייתוש ברמה מקומית האמצעות דלי מים עם נחושת-דבר הגורם לכך שהנקבה מטילה, אך הזחלים אינם מתפתחים. 

מפרט טכני: דלי שחור פשוט, קודחים חור באמצע גובה הדלי כדי לא למלא ביותר מידי מים, ממלאים 5 ליטר מים ובהם שמים כבל נחושת במשקל 250 גרם ומניחים את הדלי בצל. 

התגוננות מפני עקיצות 

  • מניעת כניסת יתושים לתוך הבתים באמצעות התקנת רשתות על הפתחים
  • קטילת יתושים באמצעות ריסוס חלל החדר או משטחים עליהם נחים היתושים בתכשירים להדברת יתושים או חרקים מעופפים, שאושרו על ידי המשרד לאיכות הסביבה
  • דחיית יתושים - בתוך הבית באמצעות תכשירי אידוי (טבליות או נוזל), מחוץ לבית באמצעות סלילים או נרות שאושרו על המשרד לאיכות הסביבה
  • מניעת עקיצות באמצעות תכשירים המיועדים למריחה על הגוף ומאושרים על ידי משרד הבריאות

בכל שאלה או פנייה בנושא הנך מוזמנ/ת לפנות למחלקה בטלפון 03-9000609/10 

עוד בקטיגוריה הדברת יתושים »

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר