שישי, 05 יולי 2019 13:58

עוצרים את הקמת תחנות הגז - דיווח מכנס חרום

ביום רביעי 03/07/2019, התקיים באולם הכנסים של מ.א. דרום השרון כנס חרום בנושא הקמת תחנות הכוח בשרון.

הכנס נערך בתגובה להודעת הוועדה לתשתיות לאומיות (הות״ל), אודות העברת התוכנית להקמת תחנת הכח "השלום" לשטחי המועצה האזורית דרום השרון סמוך לכפר סבא (תת"ל 91) להערות הועדות המחוזיות, להשגות הציבור ולהתנגדויות.

בכנס השתתפו ח״כ מיקי חיימוביץ, חה״כ אורלי פרומן, חה״כ (לשעבר) יעל כהן פארן, חה״כ עבאל חכים חאג׳ יחיא, ראשי הרשויות הסמוכות, רפי סער, ראש עיריית כ״ס, שלום בן משה, ראש עיריית ראש העין, אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון, דרוויש ראבי, ראש מועצה מקומית ג׳לגו׳ליה, אושרת גני גונן, ראש מועצה אזורית דרום השרון, אביבה מנצור, מ״מ וסגנית ראש מ. מקומית כוכב יאיר, שירי זיידמן, מ״מ ראש מועצה מקומית אלפי מנשה, ריאן טאהא, סגן ראש עיריית כפר קאסם, אמנון פורטוגלי, חוקר אנרגיה ותאגידים, אורי השילוני, מוביל מאבק 2020, יעל בנט וחיים אורן, מובילי מטה מאבק התושבים וכן תושבים רבים מרחבי השרון.

ראש מ.א. דרום השרון, אושרת גני גונן, ציינה בתחילת דבריה לאור החלטת הות״ל נשארו רק 51 יום להגשת התנגדויות והשגות לתכנית אשר הגשמתה תגרום לנזק רב לתושבי האזור.

ראש המועצה הסבירה כי ראשיתה של החלטת הות״ל בהחלטת ממשלה מס׳ 2592 מ 02/04/17 שהסמיכה 7 חברות פרטיות לתכנן את הקמתן של לא פחות מ 8 תחנות כוח ב 15 מיקומים אפשריים ברחבי הארץ. ההחלטה עוקפת את תכנית המתאר הארצית (תמ״א) לאיתור מתחמים מתאימים לתחנות כוח, שכבר מצאה מיקומים מתאימים לתחנות כוח ונקבה בשמות פרטניים של חברות ובתאי שטח ספציפיים ברחבי הארץ.

זו הפעם הראשונה שנותנים לגורמים פרטיים עם אינטרסים כלכליים לתכנן תשתיות לאומיות תוך כדי העברת האחריות לשמור על האינטרסים של הציבור כגון בריאות הציבור, אקולוגיה וכיוב׳ מהמדינה לגורמים פרטיים.

באזורנו מתוכננות שתי תחנות כוח פרטיות , הראשונה, תת״ל 91 - כפר סבא (מתחם תחנת דלק ״השלום״) והשניה תת״ל 98 - ראש העין (מתחם קסם).

בפני החברות המתעתדות להקים את תחנות הכוח הוצב תנאי סף אחד להקמת התחנות - זיקה לקרקע. דהיינו, על הקרקע צריכה להיות קרובה לתשתיות חשמל קרובות.
65867804 1284616245028800 3073182630821232640 oהחברה המתעתדת להקים את תחנת כוח ״השלום״ הצהירה על זיקתה לקרקע. אולם מבדיקה התברר כי לחברה יש זיקה רק לחלק מן הקרקע ולא לכולה ולפיכך אין היא עומדת בתנאי הסף.

תחנת ״השלום״, המיועדת לייצר כ- 1300 קוט"ש (פי 3 יותר חשמל מאשר בתחנת רידינג!) ולהיות ׳דו דלקית׳ (דהיינו להיות מבוססת בנוסף לגז, גם על סולר), מתוכננת על שטח הנמצא 800 מטר מנווה ימין, 1.7 ק״מ מבית ספר יסודי רמז בכ״ס, 1.1 ק״מ ממתן וכ 1.6 ק״מ מירחיב.

הקמת תחנת כוח במיקום זה יגרום לפגיעה סביבתית קשה - זיהום אוויר, קרינה וזיהום מי תהום, סכנה בריאותית לכתושבי האזור וחיסול השטחים הפתוחים בשרון.

כיצד אם כן, שאלה ראש המועצה, ניתן להצדיק הקמת תחנת כוח בסמיכות כל כך קרובה לכמעט חצי מיליון תושבים ! איך יכול להיות שאינטרס כלכלי של גורמים פרטיים גובר במקרה זה על האינטרס הציבורי ?

יש לציין כי כל הגורמים הממשלתיים עמם דנה המועצה בנושא תמכו בהקמת תחנות הכוח הפרטיות.

המועצה האזורית דרום השרון, יחד עם הרשויות הסמוכות, יפעלו משפטית ותכנונית לסיכול התכנית להקמת תחנות הכוח.

אולם בכך אין די. יש חשיבות רבה שתושבי השרון יגישו גם כן התנגדויות והשגות בכדי שיהיה ניתן לעצור ולסכל את אישורה.

חה״כ מיקי חיימוביץ ציינה כי המאבק של תושבי השרון כנגד הקמת תחנות הכוח הוא חלק ממאבק נרחב יותר כנגד הקמת תחנות כוח המונעות בגז שעל-אף התדמית הירוקה שמנסים ליצור להן, תחנות אלו מזהמות את הסביבה ופוגעות בבריאות התושבים. התשובה היא שימוש באנרגיות מתחדשות.

ראש עיריית כ״ס, רפי סער הדגיש, כי נעשה מחטף מכוער לאישור התוכניות וכי המנגנונים הממשלתיים מגויסים כנגד האינטרס של תושבי השרון. המאבק בהחלטה נעשה תוך שיתוף פעולה חסר תקדים של הרשויות בשרון וייעשה מאמץ משותף, יחד עם התושבים לסיכול התכנית.

ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, ציין בדבריו כי הגבולות בין הרשויות בשרון הם דימיוניים. פגיעה ברשות אחת תפגע גם בתושבי הרשויות הסמוכות. ולכן הרשויות יפעלו במשותף לסיכול ההחלטה.

תחנות הכוח הורגות אותנוראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, הוסיף כי אישור התכניות נעשה תוך כדי ניצול יחסי הון שלטון וחוסר התייחסות לתושבי הסביבה. המאבק הוא על העתיד שלנו, הוא חייב להיות נוקשה וחד משמעי ועיריית ראש העין מגוייסת לעניין.

ראש מועצה מקומית ג׳לגו׳ליה, דרוויש ראבי, בירך על שיתוף הפעולה בין הרשויות וציין כי נושא זה אמור להיות המרכזי בפעילויות הרשויות.

סגנית ראש מ.מ. אלפי מנשה, שירי זיידמן, הדגישה היא התחנה המתוכננת תהיה סכנה חמורה לבריאות התושבים מאחר ובמשטר הרוחות הנוכחי תושבי אלפי מנשה צפויים להיפגע באופן משמעותי מהתחנה המתחוננת.

חה״כ אורלי פרומן, ציינה שהסתרת תהליכי קבלת ההחלטה על הקמת תחנות הכוח מציגה עניין עקרוני בעייתי ומהותי ביחסי משרדי ממשלה מול השלטון המקומי. אין מי שמכיר ומייצג את תושבי הרשות כמו ראשי השלטון המקומי. והתעלמות משרדי הממשלה מהשלטון המקומי בקבלת ההחלטות הוא פגם מהותי בקבלת ההחלטה שתוצאתו מפגע בריאותי שירחיק תושבים מלגור באזור השרון.

חה״כ עבאל חכים חאג׳ יחיא  ציין שהמאבק הוא של כולנו. הנושא הוא כסף מול חיים אדם.

ח״כ לשעבר יעל פארן הסבירה כי העולם מתקדם לכיוון של אנרגיות מתחדשות ושינויי האקלים מחייבים את כולם לצמצם את פליטת הגז ולא להגדלתן.

החלטת הממשלה מהווה קזליזטור ליזמים פרטיים להקמת תחנות כוח מזהמות תוך כדי ניצול אנרכיה תכנונית על חשבון האינטרסים של הציבור. הבחירות הקרובות הם הזדמנות לדרוש מהמפלגות לבטל את ההחלטה.

יעל בנט, ממובילי מטה המאבק ציינה כי יש לנו 51 יום להציל את האישור והבית משואה סביבתית. מטה המאבק והציבור באיזור השרון מעלים הילוך במאבק ומקדמים התנגדות נחרצת להקמת תחנות הכוח.

זה הסיכוי האחרון שלנו להציל את האוזור משואה סביבתית

אמנון פורטוגלי, חוקר אנרגיה ותאגידים, ציין כי מעל 2000 איש מתים כל שנה בישראל מזיהום אויר.

תחנות כוח ששורפות גז מזהמות והורגות ! ויש חלופות מצויינות. חשמל סולארי זול בהמרבה ואינו מזהם. 

65971108 1284619508361807 5037301613715259392 oתחנות הסולאריות עצמן זולות מעלות הגז ! ותעריפי החשמל בתחנות אלו הולכות ויורדת. 

חשמל מבוסס על גז בא במקום חשמל המבוסס על אנרגיות מתחדשות. לא ניתן לכלול את שני סוגי האנרגיה במערכת הולכה אחת.

ומעל לכל - הקמת תחנות כוח אלו מיותרת לחלוטין ! כיום יש של מעל ל- 30% עודף ייצור על הביקוש בעור החלטה הממשלה דיברה על יעד של 20% עודף ייצור בלבד.

אין שום סיבה מהותית להקמת תחנות כוח. ואם קיימת הצדקה כלשהי - שיקימו תחנות סולאריות !

חתם את רשימת הדוברים, אורי השילוני - מוביל מאבק 2020.

לדבריו המאבק הרבה יותר גדול מהמאבק המקומי מכיוון שהוא כנגד כוחות אדירים שרק כוח אזרחי משמעותי יחד עם תמיכה פוליטית משמעותית יכול לעצור.

הציבור אינו מטומטם. הוא לא יסכים לתשלום עודף על תחלואה וזיהום אוויר. לא יעלה על הדעת שירעילו את תושבי ישראל בגזים רעילים.

יש אופציה טובה יותר זולה יותר, יעילה יותר ולא מזהמת. תחנות כוח המבוססות על אנרגיות סולאריות עם הזמן הולכות ונהיות יעילות יותר וזולות יותר.

אם יש צורך בבניית תחנות כוח נוספות - הן חייבות להיות סולאריות ולא מבוססות על גז.

מצורפת מצגת תמונות מהאירוע:

ozio_gallery_jgallery

 

 

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר