ראשון, 30 אפריל 2017 18:25

הרחבה / גיתית גזית, מנהלת היחידה לגיל הרך ומאיה נחום, יועצת חינוכית לגיל הרך

"תיווך להרחבה" הינו הנושא האחרון ביחידות ההוראה לשנת הלימודים תשע"ז בנושא "תיווך".

תיאור מצב: אם מאכילה את תינוקה.

מטרה בסיסית - הזנה.

הרחבה - "העגבנייה שאתה אוכל היא עגולה, בצבע אדום"

תיאור המזון על פי קריטריונים של גודל, צורה, מרקם, צבע, טעם, סוגי מזונות ושאילת שאלות כמו למה חשוב לאכול? וכדומה.

הרחבה על פי קליין (2006) הינה "התנהגות הוראתית המתרחשת כאשר המבוגר "מותח" את חוויותיו ואת התנסויותיו של הילד מעבר ל"כאן ועכשיו". ההרחבה כוללת מתן הסברים, השוואות, התייחסות לקשרים בין תופעות, קשרים בין עבר, הווה ועתיד, קשרים סיבתיים, הצגת רצפים ועוד".

ילדים בגיל הצעיר חושבים בצורה קונקרטית. מה שהם רואים וחווים בחושים קיים ומה שלא אינו קיים. היכולת לחשוב חשיבה מעבר למה שנמצא כאן ועכשיו (חשיבה מופשטת) מתפתחת עם השנים. דרך תיווך באופן של הרחבה, הילדים הצעירים מקבלים מידע שאינו קשור ישירות לפעילות. הם משכללים את יכולת החשיבה המופשטת ולומדים כיצד להתייחס לדברים שאינם נקלטים רק באמצעות החושים. ההרחבה תורמת לפיתוח הסקרנות של הילד להבין קשרים בין תופעות, לחפש מידע מעבר "לכאן ולעכשיו", לפיתוח כישורי חשיבה כמו הכללה, המשגה, השוואה, הסקת מסקנות ועוד. המבוגר מתווך לילד ועוזר לו לקשר את החוויות המידיות שהוא חווה עם חוויות אחרות שחווה בעבר או יחווה בעתיד.

הילד לומד שיש אפשרות לשאול שאלות על מנת לקבל תשובות וכי יש דברים שמעבר לגלוי, יש סיבות ומטרות להתרחשויות, אירועים בסביבה מתקשרים זה לזה בכל מיני דרכים וצורות ועוד.

דוגמאות לשאלות מכוונות:

  • לצורך הכללה – "איך קוראים לתפוזים, קלמנטינות ואשכוליות ביחד?"
  • לצורך הבהרת תהליך של סיבה ותוצאה – "איך את יודעת שעוד מעט ירד גשם?"
  • לצורך הבנת מושגים מופשטים – "איך אתה יודע שאני אוהבת אותך?"

באמצעות תיווך השם דגש על הרחבה הילדים יקבלו כלים להתמודד עם כל בעיה שיתקלו בה. היצירתיות מאפשרת יכולת הסתגלות ופתרון בעיות בדרכים שונות. ככל שנאפשר לילדים לנסות ולהתנסות בהבעה בדרכים מגוונות כך הם יוכלו להרחיב את הידע הקיים ולשכלל את חשיבתם. ניתן לראות זאת בעת פעילות עם חומרים, ילדים מבצעים הרחבה בעצמם בעת חשיפה לחומרים ויצירה - באומנות כל אחד יכול למצוא לעצמו דברים, חוויות ואסוציאציות משלו באותה יצירה. לדוגמא: הילד צייר עיגול. אותו עיגול יכול להיות עבורו גלגל, הגה או למחרת יקבל הגדרה אחרת לגמרי (מונט צ., כרמון ש., 2002).

***בחודש יולי כל כיתה תפעל על פי נושא אישי שבחרו בהתאם לגיל ולהתפתחות הילדים***

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר