רביעי, 29 מרס 2017 11:52

תעודת הסמכה לגן ירוק ל׳גן דובדבן׳ בצור-יצחק

הגן הירוק בגן דובדבן בצור יצחקגן דובדבן הינו גן לילדי חובה, הממוקם בצור יצחק וקיים מזה כ-6 שנים.  דנה שורץ-אזולאי, מנהלת את הגן מיום היווסדו ומקימת הגן, קיבלה לאחרונה את תעודת ההסמכה של ׳גן ירוק׳ מהמכון הוולקני.

גן הילדים מהווה סביבה מוכרת ונגישה עבור ילדינו. אולם, במציאות שלנו כיום, היציאה אל מחוץ לגדרות הגן לא תמיד מזמנת לילדים טבע וחורש טבעי, אלא חוויה עירונית ולעיתים אף מסוכנת.

בשל הקושי לצאת מגדרות הגן לצורך טיול בסביבה טבעית-ביולוגית, בחרת דנה להקים בגן שביל חושי שיענה על צורך זה וייתן לילדים הצצה לחורש טבעי ולאמא אדמה. השביל החושי מהווה בעצם מרחב טבעי בתוך הסביבה העירונית, ועל כן חשוב שיהיה בעל מראה טבעי ויזמן טיול אמתי בחיק הטבע.

השביל החושי שיצרה דנה בגן, משלב זנים ומינים של עצים- עצי פרי ונוי, מגוון שיחים ופרחים, ולאחרונה אף התווספה בריכה אקולוגית.

במסגרת תהליך ההסמכה של גן ירוק, שולבו נושאים חברתיים וסביבתיים בתכנית הלימודים של הגן, הוקם בו מרכז להפרדת פסולת לטובת מיחזור ושימוש חוזר, הוקמה גינה אקולוגית בחצר הגן , אורגנית ללא חומרי הדברה ודישון כימי, המעודדת התפתחות סביבות חיים עם מגוון מינים.

הגינה כוללת : בוסתן הכולל מגוון רב של עצי פרי ונוי, גינת תבלינים, בריכה אקולוגית, וקומפוסטר אליו משליכים שיירי מזון, בכדי להפכם לדשן טבעי בעבור הגינה.

הילדים לומדים ומתרגלים כיצד לחסוך במים ובאנרגיה, להפריד אשפה ולמחזר. הם לומדים לפתח כבוד לחי והצומח בסביבתם ובכלל.

הילד לומד ממה עשויים ומהיכן מגיעים כל החומרים שאנו משתמשים בהם בחיי היום יום ולמה חשוב להשתמש בהם בצורה נבונה.

לדברי דנה, חשוב לזכור כי הגינה/בוסתן הינו חלק בלתי נפרד מחצר הגן, ומשלב כמה שיותר חושים ונותן לילדים חוויה שלמה של הנאה ולמידה מהטבע, תוך שימוש בחמשת החושים, כך שהוא מאפשר היכרות עם צורות, ריחות, מרקמים, טעמים, צלילים ועוד. הוא מפתח חשיבה יצירתית, כישורים חברתיים, פיתוח דמיון, יצירה, בניה ומשרה רוגע על הילדים.
לאורך השביל ניתן למצוא קומפוסטר לאיסוף פירות שנפלו מהעצים או פירות/ירקות שטעמנו בעת טיולינו על השביל ולאיסוף שאריות מזון מן הטבע- כך שנוכל כחלק מהתהליך לדשן  את הצמחייה בבוסתן.

הטיול של הילד בשביל הינו מזמן, מפתה ומגרה את החושים. הילד לומד לשים לב לפרטים- ללמוד תוך כדי ולא רק לעבור על יד. מובן שתהליך הלמידה הוא הדרגתי ומשולב עם מגדירים שונים (מגדיר עצים, פרחים, זוחלים, חרקים וכו') ותיקי חקר.

ברכות לגננת, דנה שורץ-אזולאי, המפקחת, רונית פרידמן, וכמובן לכל ילדי הגן.

הגן הירוק בגן דובדבן בצו ריצחק

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר