שני, 09 נובמבר 2015 13:15

הקשר של הילד לעצמו בדגש על התפתחות מוטורית / גיתית גזית

חלק מתהליך בניית הקשר של הילד לסביבתו נוצר גם דרך החיבור של הילד לגופו, דרך הגברת מודעות הגוף ותנועתיות הגוף. המבוגרים שמהווים דוגמא לחיקוי בסביבתם של התינוקות - פעוטות, צריכים להיות מודעים לשפה שהם משתמשים, לתת לילדים להביע צרכים ורצונות בדרכים שונות, להכיר את האיתותים והשדרים שהם מעבירים בשפת הגוף ולתת להם מענה מותאם לכל הבעה.

תחום סנסו - מוטורי –

גוף האדם נועד לתנועה. התנועה היא רצף של שינויים בתנוחת הגו. תנועות השרירים הרחבות הרצוניות של האדם עוזרות לשנות את תנוחת גופו בהתאם לצרכיו ולמצבים השונים בהם הוא נמצא. תנועות אלה מאפשרות ביצוע פעולות כמו זחילה, ישיבה, הליכה, ריצה וטיפוס. ההתנסות התנועתית של אדם כרוכה בהתמודדות מתמדת נגד כוח הכבידה. תקינות מערכות שיווי המשקל, התחושה העמוקה, המגע ועוד הינם הבסיס להתפתחות תקינה של התנועה (מתוך: על ילדים חושים ותנועה).

הקשר של הילד לעצמו בדגש על התפתחות מוטוריתמרגע לידתו של התינוק אנו שמים דגש על יכולותיו המוטוריות והתחושתיות שמספקות לו נקודות מבט שונות על הסביבה ובאמצעותן הוא קולט גירויים ומעבד אותם ובמקביל, משתכללים מנגנוני התפיסה ותהליכי החשיבה. מגוון הפעילויות שניתן לילד יאפשרו לו להתחיל לארגן את תנועותיו: הן יהפכו לתנועות מכוונות, נשלטות ומדויקות יותר, לתנועות עדינות ומבודדות המפעילות את השרירים והמפרקים הקטנים (אחיזת צבע באגרוף לעומת אחיזה בשתי אצבעות); לתנועות סימטריות (מחיאת כפיים בשתי ידיים) לתנועות א-סימטריות (יד אחת אוחזת במוט והיד השנייה משחילה חרוזים גדולים); לתנועות מכוונות ונשלטות בעלות מטרה (הנחת קובייה אחת על השנייה) ועוד.

חשיפה של הילדים לפעילויות המתמקדות במוטוריקה גסה תורמת להעלאת הביטחון העצמי, לתחושת המסוגלות ולעצמאות. בגן שמים דגש על מעבר דרך מכשולים שונים (זחילה בתוך מנהרה, טיפוס על מגלשה וירידה דרך מדרגות), פעילויות המצריכות ארגון תנועה (משחק בכדור) והתנסויות המשלבות שמירה על שיווי משקל (כמו עמידה על בסיס ברוחב משתנה(. פעילויות הגן משלבות מידי יום את תנועות הגוף ודורשות מהילדים תיאום בין איברי הגוף כדי להגיע לדיוק מוטורי בביצוע מטלות (בניית מגדל גבוה ויציב, הדבקת מדבקות, אחיזת צבע באופן מותאם גיל, טיפוס על סולם וכדומה), ויסות עוצמות הגוף ועוד. הארגון הגופני מערב יכולות חשיבה וריכוז ולעתים אנו מבחינים בילדים שלאחר פעילות מוטורית מכוונת הם עייפים, פיזית ומנטאלית, וזקוקים למנוחה.

מומלץ ללכת עם הילדים לגני שעשועים כיוון שמגוון המתקנים מאפשר התנסויות שונות שאינן מתאפשרות בגן- סחרחרה לשיווי משקל, גבהים שונים של סולמות לטיפוס ומגלשות, נדנדות, מדרגות וכדומה.

נכתב על ידי:
גיתית גזית – מנהלת היחידה לגיל הרך ומאיה נחום – יועצת חינוכית לגיל הרך

כל הזכויות של מסמך זה שמורות ליחידה לגיל הרך, האגף לשירותים חברתיים, מ.א. דרום השרון.
אין להפיץ ו/או לעשות שימוש בחלק כלשהו מן המסמך לשימוש שאינו לשימוש פנימי.
קריית המועצה האזורית דרום השרון ת.ד 500 נווה ירק 49945, 03-9000667, gitit@dsharon.org.il

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר