שלישי, 13 ינואר 2015 11:54

פרויקט "עין עצלה" בגני ילדים בדרום השרון

ביום א', 11/01/15 הוצג פרויקט "עין עצלה" בביקור שביצעו ראש המועצה, ד"ר מוטי דלג'ו, מנהלת אגף חינוך, נוער וספורט, ציפי אבנון ומנהלת מדור גני ילדים, סימה דודמן, במספר גני ילדים במועצה..

תופעת ''עין עצלה'' (לקות שבה לא נוצרת על רשתית העין תמונה תקינה וחדה), פוגעת בכ-3-5% מהאוכלוסייה, ומהווה, בגיל הילדות, את הסיבה השכיחה ביותר ללקות ראייה. עין עצלה ניתנת לטיפול יעיל עד גיל 7 , אם הליקוי מתגלה בזמן. חוסר טיפול בליקוי עלול להסתיים בעיוורון! סיכון נוסף - ראייה לקויה מעכבת את התפתחות הילד ומקשה על תהליכי הלמידה שלו.

מתוך דאגה ורצון לחסוך סבל מיותר לאוכלוסיית הילדים בגיל הרך פתחה המועצה, בשיתוף מועדון "ליונס לטינוס השרון" , בשנה"ל תשע"ה בפרויקט לאבחון התופעה בגני הילדים של המועצה.

במסגרת תהליך האבחון מבקר רופא עיניים בגן הילדים, בתיאום מראש, כשהוא מצויד במכשיר מיוחד, שאושר ע"י משרד הבריאות, לאבחון התופעה.

טרם הבדיקה מתבקשים ההורים לחתום על "טופס הסכמה" לביצוע הבדיקה בגן הילדים, במסגרתו מתחייבים ההורים להמשיך בבירור אם יימצא ילדם לוקה בתופעה זו.

פרויקט עין עצלהתהליך הבדיקה פשוט, מהיר מאוד ואינו פולשני. במהלכו אין קרינה ואין צורך בטיפות עיניים.

המכשיר מאבחן את גורמי הסיכון ומפיק במקום "דווח תודעת אבחון" אשר נמסר להורי הילד הנבדק.

כאשר הדווח מצביע על חשד ללקות "עין עצלה" מופנים ההורים עם הילד לבדיקה מקיפה וטיפול אצל רופא העניים בקופה אליו הילד/ה  משוייך/ת.

הבדיקה אינה כרוכה בתשלום ומוצעת במסגרת מחויבות ארגון הליונס העולמי למלחמה בעיוורון ובשיתוף עם גורמי המועצה השותפים לדאגה לבריאות ילדינו.


במהלך הביקור שביצוע ראש המועצה בגנים הציג נשיא מועדון "ליונס לטינוס", מר ריקרדו מלאמוד, את הנושא ואת שיתוף הפעולה של המועצה  בפרויקט.

בסיום הביקור ציין ד"ר דלג'ו כי "אם נצליח לאתר בשלב המוקדם, אפילו ילד אחד עם הליקוי, דבר שיאפשר תיקונו, אזי השתתפותנו הכספית כדאית ומצדיקה זאת".

ואכן מתחילת הפרוייקט אובחנו מספר ילדים מבין ילדי המועצה שנבדקו כסובלים מ"עין עצלה".


תודה ל"ליונס לטינוס" וברכות לצוות החינוך וגני הילדים של המועצה על היוזמה ועל ניהול הפרוייקט.

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר