חמישי, 05 נובמבר 2015 10:46

דרום השרון בעין הסערה - הפקת לקחים

סופת הרוחות והגשמים שפקדה את אזור דרום השרון השאירה אחריה נזקים עצומים. רוחות במהירות של למעלה ממאה קמ"ש עקרה מאות עצים, פגעה במאות בתים, השמידה מאות דונמים של גידולים חקלאיים והשאירה אלפי משפחות ללא חשמל ומים.

צוותי החירום של המועצה נפרסו ככל יכולתם בישובי המועצה כדי לנסות ולתקן חלק מהנזקים.

מיד עם תחילת הסופה נפגעו מבנים בבית ספר עמיאסף וב"יחדיו".

גג אולם האירועים בבית ספר עמיאסף קרס שניות לאחר שעשרות תלמידים יצאו ממנו. בשל נפילת זרם החשמל והמים הציבה המועצה תאי שרותים ניידים לטובת התלמידים.

בצור יצחק נותרו התושבים ללא חשמל ומים  למעלה מ-36 שעות. צוותי החירום של המועצה הביאו לישוב עוקבי מים ובהמשך נקנו אלפי שישיות מים שחולקו לתושבים.

בקיבוץ איל ורמת הכובש קרסו מאות עצים חלקם על מבנים וגרמו נזק עצום. מטעי אבוקדו ואפרסמונים נפגעו קשה מהרוחות ומהברד הכבד.

מספר ימים לאחר הסערה זימנה המועצה כנס חירום לדיון בנזקי הסערה. ראש המועצה ד"ר מוטי דלגו סקר את הנזקים וציין:
"סיירתי ביישובים שנפגעו במהלך הסופה, נפגשתי עם נציגי הישובים ועמדתי מקרוב אחר פעולות השיקום: המדובר בנזקים קשים לרכוש הנאמדים במיליוני שקלים, גגות שקרסו, מבנים שנפגעו והוצפו, רכבים שנמחצו מקריסות העצים. הסופה הותירה אחריה חורבן והרס חסר תקדים וייקח עוד זמן עד אשר יחזרו הדברים למסלולם.

בתחום החקלאות נגרמו נזקים חמורים למטעים ולפרדסים, עצים נעקרו, ענפים וגזעים נשברו והפרי נפל. שמאים של חברות הביטוח פועלים לאמוד את הנזק. המועצה תפעל על מנת לסייע לחקלאים שנפגעו מול משרד החקלאות וקרן נזקי טבע (קנ"ט). המזל הגדול שלנו הוא שלא היו לנו נפגעים בנפש.

האומדן הראשוני שלנו לנזקים ישירים במוסדות החינוך, תשתיות ורכוש עולה על 15 מליון ש"ח. זה ללא הפגיעה בענפים החקלאיים שם הנזק גדול אף יותר.

אני חושב שהלקח הגדול ביותר שאנו צריכים ללמוד כאן הוא זה שהשלטון המרכזי לא סופר אותנו. אל תבנו עליו כלל אנחנו חייבים לתכנן את המערך שלנו בעצמנו ולא להסתמך על עזרה חיצונית"

כתוצאה מהסופה כבר אומצו מספר לקחים ובהם: גיבוי גנרטורים בישובים על מנת להפעיל את משאבות המים, הרחבת הקשר לציבור באמצעות הרשתות החברתיות, הבטחת קיום לימודים במוסדות החינוך, כריתה וגיזום של עצים מסוכנים והקמת והפעלת צוותי חירום בכל הישובים.

במקביל פנה ראש המועצה למשרד הפנים בדרישה לקבלת סיוע מיוחד לכיסוי נזקי הסופה ולהכרה בה כאסון טבע. כמו כן נפגש ראש המועצה עם שר החקלאות אורי אריאל ובה ביקש ראש המועצה הכרה בסופה כאסון טבע, זירוז הפיצויי מהקרן לנזקי טבע ולסייע לחקלאים בנושאי תשתיות חקלאיות.

להלן מצגת סיכום נזקים והפקת לקחים שהוצגה בישיבה:

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר