חמישי, 29 מאי 2014 10:17

הקשר בין תלות לעצמאות בחיי התינוקות והפעוטות / גיתית גזית פריי ומאיה נחום

YehidaLagilHarachהנושא השנתי הנלמד במרכזי החינוך לגיל הרך הינו "קשר" על משמעויותיו השונות. בתקופת האביב ולאחר חופשת הפסח אנו מזהים אצל מרבית הילדים מעין "קפיצת גדילה": פתאום הם נראים גבוהים יותר, מדברים יותר, פעילים יותר, עצמאיים יותר... יחידת ההוראה בחודשים מאי – יוני תעסוק בהתפתחות מיומנויות שיחזקו את הביטחון העצמי ויעלו את תחושת המסוגלות שלהם, ואלה יובילו את הפעוטות להיות עצמאיים יותר.

"הורה שמספק את המרחב הבטוח, מאפשר, מלווה ומעודד ללמידה והתנסות, יוכל להוביל את ילדו לעבר המטרה" (עידית מאיר).

תינוק מול מראהאחת המשימות העיקריות של תינוק / פעוט היא לשכלל את היכולות והמיומנויות בתחומי ההתפתחות השונים על מנת להיות מסוגלים להיות נפרדים מהמבוגרים ולהיות עצמאיים. המבוגרים מצדם, מעודדים את התינוק / פעוט לנסות ולהתנסות וגאים לראותו גדל ובהדרגה הופך לעצמאי יותר ויותר. תינוקות ופעוטות אשר חשים ביטחון בסביבה מתנסים באתגרים מגוונים, מוצאים לעצמם את הפתרונות ופתוחים יותר לחקור את הסביבה.

תהליך התפתחות העצמאות כולל מספר מרכיבים – בשלות פיזית ורגשית; מוטיבציה לעצמאות (מתגברת כל עוד הסביבה מעודדת, תומכת והילד מרגיש ש"יש יתרון בלהיות עצמאי"); אמון של הסביבה ביכולותיו (תחושה שהסביבה סומכת על היכולת שלו להצליח בכוחות עצמו); מתן הזדמנויות לרכוש ניסיון ולהתמודד עם קשיים וכישלונות; ועוד.

התפתחות העצמאות בגילאי לידה – שנה

תינוק בוכההרצון של התינוק לפעול באופן עצמאי במרחב קשור להתפתחות ושכלול היכולות הגופניות והשכליות במקביל לטיפול הרגיש והמתואם מצד המטפל המשמעותי. דוגמא לכך ניתן לראות כאשר התינוק מעסיק עצמו לפרק זמן קצר, מצליח להרדים את עצמו, מפעיל את הסביבה על ידי בכי (שהמבוגר המטפל יגיע אליו וירים את הצעצוע שזרק שוב ושוב ועוד) וכדומה. 

התפתחות העצמאות בגילאי שנה – שלוש

כאשר הפעוט למד ללכת הוא חווה דרך חקר הסביבה את תחושת המסוגלות והכוח. לפי אריקסון(1902-1994) בגילאים אלה הפעוטות נמצאים בקונפליקט בין תחושת האוטונומיה (עצמאות) לבין תחושת הבושה. מצד אחד הפעוט לומד לבטוח בעצמו ובגופו ורוכש תחושת כוח ועצמאות, הוא מפתח רצונות משל עצמו ומבקש לספק אותם תוך חשיבה "אני יכול לעשות דברים בעצמי" לצד המילים "לא" ו"אני לבד". מאידך, ההכרה בתלות בהוריו והבנה שעדיין הוא זקוק לעזרתם וכשאינו מצליח לבצע פעולות באופן עצמאי, מתעוררת בו תחושת הספק ביכולותיו.

תינוקת משחקתתחושת אוטונומיה היא תחושה של שליטה עצמית והרגשת רצון חופשי. כאשר יש פיקוח הורי שבא לידי ביטוי בהגבלות רבות, הפעוט חווה זאת כאי הצלחה וחש שהוא מאבד את תחושת השליטה העצמית ומתעוררות בו תחושות הספק (ביכולותיו) והבושה (באי הצלחתו). במצבים סותרים מעין אלה, מסוגלות ואי מסוגלות, מתעורר אצל הילד קונפליקט אישי המאופיין בסערת רגשות. בנקודה זו המבוגר צריך להכיל את רגשותיו של הפעוט, להבינו ולקבלו על מנת שיוכל להמשיך להתנסות ולהתפתח ממקום בטוח.

על פי אדלר ההגדרה לפינוק הוא "מתן שירותים מיותרים לילד; עשיית הדברים שהוא יכול לעשותם בעצמו; ומילוי תפקידים ותפקודים שהוא יכול למלא בכוחות עצמו" (בר-אב, 2004). על מנת שהילד ירגיש שייך לסביבה צריך להעביר לו את מסר האנ"י – "אני אהוב", "אני נחוץ" (אי אפשר בלעדי) ו"אני יכול". כאשר אנו עושים בשביל הפעוט, ולא רק לשם הפינוק, אנו מונעים ממנו לרכוש מיומנויות, לצמוח ולגדול ולהפוך לפרט עצמאי.

מספר מילים על גמילה מחיתולים – בסביבות גיל שלוש הילד מתחיל לקחת אחריות על עשיית צרכיו בשירותים, ראשיתה של אחריות עצמאית על גופו והרצון להיות גדול (שליטה בצרכים מבחינה תרבותית מזוהה עם גדילה). תהליך הגמילה הינו תהליך אינדיבידואלי, בהתאם לבשלות האישית של הפעוט. ניתן לקרוא חומר כתוב באתרי האינטרנט השונים. מומלץ: מדריך הורים לגמילה מחיתולים, מאת: איריס פינק-קרוננברג. פסיכולוגית , מתמחה בפסיכולוגיה התפתחותית במכון להתפתחות הילד בבית חולים תל השומר .

נכתב על ידי :

גיתית גזית - יועצת לגיל הרך

מאיה נחום – יועצת חינוכית

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר