שלישי, 18 יולי 2017 21:01

לבטל תוכניות הבנייה בכפר סירקין!

ממשלת ישראל החליטה להקים אלפי יחידות דיור על קרקעות כפר סירקין תוך ריקון המושב מרוב קרקעותיו, סגירת המושב מכל עבריו בחומת בטון , גזילת מקורות הפרנסה שלו מחקלאות ופגיעה אנושה בחיי התושבים בכפר סירקין.

הצעד הבא, לכאורה, כפתרון חלקי למשבר הדיור, עלול להביא לכאוס תחבורתי באזור ולגרום לבעיות קשות אותן ספק אם המדינה תצליח לפתור. מעבר לכך, המגמה של הפקעת קרקעות חקלאיות לטובת בניית מגדלים פוגעת בריאה הירוקה האחרונה שנותרה לכל תושבי המרכז. ראש מ.א. דרום השרון, ד״ר מוטי דלג׳ו, פועל בנחרצות בכדי למנוע את הנזק הלא הפיך שעלול להיגרם באם תוכנית זו תצא לפועל .

בדיון שהתקיים אמש (18/7/17) בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דודי אמסלם, דנו בנושא תכניות הבנייה באזור סירקין, לאור הדרישה לעצור את יוזמת כחלון לבניית אלפי יחידות דיור על הקרקעות החקלאיות של כפר סירקין.

ראש המועצה האזורית דרום השרון, ד"ר מוטי דלג'ו ציין בדבריו, כי כמות נכבדה של חברי כנסת המשתתפים בדיון מצביעה על חשיבותן. "החלטה לא אחראית זו פוגעת באיכות החיים של כל תושבי האזור" והוסיף כי משמעות החלטת הוותמ"ל הינה סגירת יישוב כפרי מכל הכיוונים תוך לקיחת אדמותיו החקלאיות המפרנסות אותו.

לדברי ד"ר דלג'ו "במקום בו ראש מטה הדיור מאיים בפיטורי ראשי רשויות שימנעו פיתוח כיצד ניתן לסמוך על פקידי ממשל הכפופים לו לבחון תכניות במקצועיות?"

ראש המועצה, ד"ר דלג'ו, הוסיף כי אנו שוכחים מטרה משמעותית של ישוב הנגב והגליל, תוך חיפוש פתרונות במרכז הארץ הצפוף ממילא.

יו״ר הועדה, ח״כ דודי אמסלם, מתח ביקורת חריפה על כל הליך ההתנהלות של מנהל התכנון והציע לגופי התכנון לעצור ולחשוב על המשמעויות החמורות של המשך המדיניות המתעלמת מראייתם של ראשי הערים והרשויות לתכנית הבינוי והפיתוח. כן המליץ יו״ר הועדה לוותמ"ל לבנות צוותי עבודה אמיתיים עם הרשויות אחרת "יהיו תכניות והרבה ניירות, אבל לא תהיה בניה...״

דיון בועדת הפנים על הבניה בכפר סירקיןעוד הוסיף יו"ר הוועדה, כי אינו מבין מדוע במתחם מחנה סירקין עליו מתוכננות 12,000 יח"ד מוסיפים באופן הזוי עוד 4,000 יח"ד, כאשר כבר עכשיו יש קטסטרופה תחבורתית - "צמצמו את נפח הבנייה והתאימו אותו ליכולת קיבול התחבורה" הציע היו״ר לנציגי ותמ״ל.

סגנית יו״ר הכנסת, ח"כ נאוה בוקר, ציינה בדבריה כי : ״התוכנית להקמת 12 אלף יח״ד באזור סירקין ללא הסכמת הרשויות המקומיות תהפוך את האזור לפקוק במדינה ותפגע קשות באיכות חייהם של התושבים. מדובר בהחלטה שגויה, שכן בתוכנית הנוכחית אין פתרונות לכבישים ותשתיות מתאימים. אי אפשר לתקן עוול בעוול. יש במדינת ישראל מקומות רבים שניתן ושצריך לבנות בהם. נגב, גליל, יהודה ושומרון. אני מציעה להעתיק את התוכנית לאזורים אלה״.

וח״כ נחמן שי הוסיף כי "אם נהיה אדישים אז עוד 5-10 שנים תהיה בכיה לדורות. אין פה פיתוח הארץ. האוצר לחוץ. לא אכפת לו. זה שהלכו לותמ"ל, זה כי איבדו תקווה במסלול הרגיל".

בתום הדיון הוציא יו"ר הוועדה הודעה הקוראת לראשי הרשויות הנוגעות, ראש העיר פ"ת וראש המועצה האזורית דרום השרון, יחד עם מומחים ממנהל התכנון, להיפגש אצלו כדי לנסות ולגשר על הפערים. עד למועד בו יגיעו הצדדים להסכמה ביקש יו״ר הועדה לעצור את ההליכים ולא להתקדם בוותמ"ל עם אישור התכנית

בדיון נכחו חברי הכנסת מוטי יוגב, נחמן שי, עומר בר-לב, נאוה בוקר, איתן ברושי ומיכאל מלכיאור, ראש עיריית פ"ת, מהנדסת הועדה לתכנון ובניה דרום השרון, תושבים מכפר סירקין ומפתח תקווה.

לקישורים חיצוניים:

  1. להרחבה על התכנית (כתבה מחדשות וואלה)
  2. צפייה / האזנה לדיון שנערך בועדת הפנים של הכנסת יביום שלישי 18/07/2017

  3. לעיון בפרוטוקולים של הועדה (פרוטוקול הישיבה אמור להתפרסם בימים הקרובים)

  4. לדף מטה המאבק בפייסבוק - תושבים למען פארק במחנה סירקין

  5. לדף מטה המאבק של פ״ת הפייסבוק מצילים את פתח תקווה מאסון אורבני

  6. לחתימה על עצומה כנגד התכנית - http://www.atzuma.co.il/parksirkin

מצורף פוסט של ראש המועצה, ד״ר מוטי דלג׳ו, על הדיון בו נכח.

Media

לבטל תוכניות הבנייה בכפר סירקין!

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר