חמישי, 08 אוגוסט 2013 07:08

נאום ראש המועצה, ד"ר מוטי דלג'ו, בטקס חתימת הסכם לציון 25 שנה לקשרי הידידות דרום השרון - נוייויד

ראש העיר נוייויד מר ניקולאוס רוט ורעייתו אגנס, נציגי המפלגות, חברי המועצה דרום השרון, אורחים נכבדים, ערב טוב.

 בשמי ובשם עמיתיי חברי המועצה האזורית דרום השרון, אני מבקש לקדם את פניכם בברכה. אני רואה בביקור זה ביקור חשוב נוסף בהידוק הקשרים שבין שתי הרשויות דרום השרון ונוייויד ובין שני העמים ישראל וגרמניה.

ב- 29.4.87 חתמו ראש העיר נוייויד מר קרל היינץ שמלצר וראש המועצה האזורית דרום השרון מר אברהם לזר, על ברית לשיתוף פעולה בין שתי הרשויות.

החתימה שלנו על ברית לשיתוף פעולה נועדה לבסס את השאיפה שלנו שתי הרשויות להעמקת הקשרים בין תושבינו, תוך מבט אל העתיד ודגש מיוחד על שימור וזכרון העבר למעננו והדורות הבאים.

הקשרים בין הרשויות החלו, כאשר תנועת המושבים ושגרירות גרמניה בישראל, פנו אל המועצה למסד קשרים שהחלו עם תושבים בישובים גני עם וירקונה.

 יש לציין שקשירת קשרי הידידות בשנות ה- 80 לא היתה קלה. צריך לזכור שקשירת קשרי ערים תאומות בין עיר בישראל לעיר בגרמניה, אינה דומה לכל ברית ערים תאומות אחרת. מעבר להיבט המוניציפאלי והרצון הטבעי לגשר על תרבויות, לשונות, היה גם צורך לגשר על מטען היסטורי לא פשוט. קשרי הידידות נבנו צעד אחר צעד, לבנה אחר לבנה, לאט לאט, תוך שאיננו מסתירים דבר ואיננו מתעלמים מדבר.

חילופי משלחות נוער, כמו גם חילופים של נציגי המועצה וביקורים הדדים, הם שבנו את הגשר של ידידות אמיתית הנשמרת זה 25 שנה.

 אנו מעריכים את המאמץ שנעשה בנוייויד לשימור, לטיפוח ולחיזוק מערכת היחסים ההדדיים עם דרום השרון ורואים הישג בכך שגם בחלוף השנים וגם לאחר מערכות בחירות וחילופי בעלי תפקידים אצלכם ואצלנו, נשמר הקשר ואף הולך ומתחזק. אין זה עניין של מה בכך ואין זה ברור מאליו, במסגרת הקשרים המשותפים ביקרו עד היום מאות בני נוער מגרמניה בישראל ומאות בני נוער מישראל בגרמניה.

 אנחנו בדרום השרון נחושים להמשיך במערכת יחסי הגומלין יחד עם חברי אגודת הידידות גרמניה ישראל בנוייויד.

לדרום השרון יש שתי בריתות ערים, שתיהן עם רשויות מקומיות בגרמניה, עם העיר נוייויד שבריינלנד פאלץ ומחוז אמנדינגן.

אנו מאמינים כי מעבר לרצון לקרב ולחבר בין תרבויות וליצור שיתופי פעולה לרווחת הצדדים, לבריתות בין ערים בישראל לערים בגרמניה יש משמעות נוספת ייחודית ומיוחדת לאור זכרון העבר.

 בשבוע שעבר ציינו 74 שנים לליל הבדולח (שהתרחש ב 9-10 לנובמבר 1938) במסגרתו נהרסו ונחרבו בתי כנסת בכל רחבי גרמניה, בתי קברות יהודיים הושחתו, חנויות בבעלות יהודים נבזזו, למעלה מ 30,000 יהודים נעצרו, 400 יהודים נרצחו ומאות יהודים נפצעו.

 ליל הבדולח היה נקודת מפנה ביחסו של המשטר הנאצי של גרמניה ליהודים. ומה שהחל בליל הבדולח נמשך לאחר מכן והפך לאחד הפרקים האפלים בתולדות האנושות – השואה.

 67 שנים בלבד חלפו מאז תום מלחמת העולם השנייה ועד לימינו אלה. בשנים האחרונות אנו רואים כיצד מכחישי שואה למיניהם מרימים את ראשם ולא מהססים להטיל ספק בעצם קיומה של השואה, מחנות ההשמדה ומותם של 6 מיליון יהודים אינם מהווים עדות מספקת עבורם!

 בראש מחנה המכחישים ניצבת כיום איראן ומנהיגה מחמוד אחמדיניג'אד הטוען כי השואה היא המצאה יהודית וכלל לא התרחשה. אין להתעלם מקולות אלה והקהילה הבינלאומית צריכה לגנותם.

אסור לזלזל ואין להמעט בערכם של הקולות הנשמעים כיום מטהרן בדבר הרצון בהשמדת ישאל.

אין המדובר בבעיה ישראלית בלבד וכל מי שמבקש לטמון את ראשו בחול ולהתעלם מאותות הסופה המתקרבת, סופו שימצא עצמו בלב הסערה. ההיסטוריה מלמדת כי מדיניות של התרפסות וכניעה, של התעלמות והשלמה מובילה בסופו של דבר לשואה ולאסונות.

 מי שמבקש להבטיח עתיד טוב יותר חייב להבטיח כי הזכרון הקולקטיבי של מה שהתרחש על אדמת אירופה לא יימחק. מספרם של ניצולי השואה הולך וקטן במהירות. לא יחלפו עוד שנים רבות וזכרון השואה יהפוך לחלק ממורשת מתועדת בלבד ולא יהיו עוד בקירבנו ניצולים. על כולם מוטלת החובה והאחריות להמשיך ולשאת את הזכרון הזה למענינו בהווה ולמען אומות העולם והדורות הבאים.

 גרמניה של היום שונה. גרמניה של היום היא מדינה שוחרת שלום המתמודדת באומץ לב עם עברה ופועלת במרץ להנצחת השואה ולגינוי האנטישמיות.

 אני מאמין כי ניתן וצריך להרחיב את שיתוף הפעולה בין גרמניה וישראל לתחומים נוספים: אומנות, כלכלה, מדע, ניהול מוניציפאלי ועוד.

 שיתופי פעולה, כמו גם קשרים בין מדינות, תלויות באינטרסים אך לא פחות במנהיגים ובמובילי הדרך וביחסים האישיים הנרקמים ביניהם.

כאן המקום לציין את תרומתו של ראש העיר ניקולאוס רוט וחברי מועצות העיר. לא נשכח את ראשי העיר הקודמים של נוייויד מר שמלצר וראש מ.א דרום השרון מר אברהם לזר .
מעל במה זו אני רוצה להודות לממשלת גרמניה ובמיוחד לקנצלרית אנג'לה מרקל, אשר באומץ ובהתמדה שומרת על קשרי ידידות עם ישראל ומסייעת רבות לחוזקה ועוצמתה של ישראל.

 אני משוכנע כי נמשיך יחדיו לפעול לחיזוק וביסוס שיתוף הפעולה שנוצר בינינו ושוב תודה על ביקורכם בישראל.

ד"ר מוטי דלג'ו
ראש מ.א. דרום השרון

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר