ניר אליהו

על היישוב

ניר אליהו

ניר אליהו הוא קיבוץ הממוקם צפונית-מזרחית לכפר סבא, על גבעות החמרה שלהשרון. לקיבוץ כניסה ראשית הנמצאת בהמשך לציר הגישה למכללת בית ברלוכניסה נוספת על ציר 5504, דרומית מערבית למחלף אייל (כביש 6).

הקיבוץ, שניבנה על חורבות מוצב של הצבא העיראקי, מתקופת מלחמת העצמאות, נמצא בגובה של כ-80 מ' מעל פני הים וצופה על המורדות המערביים של השומרון. הוא משתייך למועצה האזורית דרום השרון. זהו הקיבוץ הראשון של בוגרי הנח"ל.

הקיבוץ נקרא על שם אליהו גולומב, מראש "ההגנה". הקיבוץ הוקם בשנת 1950 על ידי חברי עליית הנוער מרומניה, מטורקיה ומפולין. הוא משתרע על פני שטח של כ-3,600 דונם ומניין תושביו כ-470 נפש. ענפי משק עיקריים: פרדס, רפת, מטעים סובטרופיים, גידולי שדה, "פלסטניר" - מפעל לאריזות פלסטיות ו"עדן על המים" - גן אירועים.

לאתר היישוב: http://www.nirel.org.il/

להמשך

דרכי התקשרות

טלפון: 09-7647111

פקס: 09-7647147

היסטוריה

ניר אליהו

ב-27.7.50 י"ג אב תש"י, עלו על הקרקע ראשוני המתיישבים: גרעין יוצאי תורכיה וחניכי עליית הנוער מרומניה ופולין שאת הכשרתם קיבלו בקיבוצים כפר-גלעדי, עין-חרוד, גל-עד ואשדות יעקב, התאחדו לקראת העלייה על הקרקע. המניע להתיישבות באזור זה היה בעיקר ביטחוני ונבע מן הצורך לתגבר את ישובי האזור ולחסום את הגבול למול העיירה קלקיליה העוינת.

להמשך

מפה

מבחינה ניהולית קיימת הפרדה בין העסק לקהילה. ענפי הייצור מנוהלים כמרכזי רווח והקהילה מקיימת רמת חיים עפ"י הכנסותיה.מבנה המשק מעורב: חקלאות, תעשייה ושירותים. גידולי שדההגידולים העיקריים: תפוחי אדמה ובטטות.סה"כ שטח מעובד כ 2,400 דונם. רפת בשנת 2000 במסגרת הרפורמה במשק החלב הוקמה שותפות עם קיבוץ רביבים "ר"ן 2000" ובשנת 2005 הצטרף קיבוץ כפר עזה לשותפות. "ר"ן 2000" היא מהרפתות הגדולות בארץ ומייצרת כ 10 מליון ליטר חלב בשנה, המשווק למחלבות יטבתה. מטעים בין ענפי החקלאות נפגוש את שטח ההדרים, המנגו, האבוקדו - כ 640 דונם. פלסטניר - מפעל לאריזות פלסטיות, המייצר אריזות גמישות מסוגים שונים. הן לשיווק מקומי והן לייצוא. 'עדן' - אירועים על המים (09-7647130) גן ארועים פתוח וסגור. קשת בענן (ואלרי 050-7962362) - ארוח והפעלה של קבוצות גני ילדים וכיתות, תיאטרון בובות ויצירה. מעדניר - "אנחנו נבשחל בשבילכם" מזון מוכן ממטבחו של השף.   חינוך - מקבלים ילדי חוץ מהסביבה למשך היום בתשלום ומשולבים בטיפול ובחינוך עם ילדי המשק. מסגרייה הקיבוץ מקיים שירותים פנימיים: מזכירות, הנהלת חשבונות, מוסך, מסגריה, נגריה, חשמליה,מרפאה, מכבסה ומחסן בגדים, מטבח וחדר-אוכל, ארכיון, קוסמטיקה, מספרה, כל-בו ועוד . . .