רביעי, 30 אוקטובר 2013 07:35

נווה ימין (מושב)

על היישוב

נווה ימין

נווה ימין הוא מושב במחוז המרכז, בנפת פתח תקווה, אזור דרום השרון, ממזרח לכפר סבא. מקור השם הנו באתר נבי ימין המצוי בשולי המושב בסמוך לאזור התעשייה המזרחי של העיר כפר סבא, ויש הרואים בו את מקום קבורותו של בנימין, צעיר בניו של יעקב. נווה ימין הוקם באוגוסט 1949 ומשתייך לתנועת המושבים. המושב נוסד על ידי עולים מיוון לוב, עיראק, פרס וצפון אפריקה.

המושב משתרע על פני כ-3,300 דונם. ענפי המשק העיקריים במושב הם גידולי שדה, פרדס, אבוקדו, ירקות, לול, אווזים ודיר. בשל המשבר בחקלאות, התפתחו ביישוב עיסוקים נוספים. בעת הקמתו השתייך מושב נווה ימין למועצה האזוריתהשרון התיכון שהוקמה גם היא בשנת 1950. בשנותיו הראשונות, סבל המושב מקשיים רבים מבחינה כלכלית, חברתית וביטחונית.

במושב נווה ימין פועלת מועדונית של המועצה האזורית דרום השרון.

 

להמשך

היסטוריה

נווה ימין

בשנותיו הראשונות, סבל המושב מקשיים רבים מבחינה כלכלית, חברתית וביטחונית.

מהבחינה הביטחונית, מיקומו וקרבתו לערי המשולש, הביאו לכך שהתושבים שמעו לעתים קרובות הדי פיצוצים שהשפיעו על איכות חייהם. התקשורת בין התושבים עצמם הייתה משובשת, מכיוון שרובם לא ידעו עברית וניסו לתקשר אחד עם השני בשפות שונות. כמו כן, המרחק היחסי מיישובים שכנים, חוסר בידע חקלאי, תנאי אקלים קשים ואדמה בלתי נוחה לעיבוד הקשו גם הם על החיים במקום, אך למרות הקשיים הכלכליים והאחרים, נאחזו מייסדי המושב בקרקע ופעלו להמשך התפתחות היישוב.

נווה ימין היה היישוב החדש הראשון שהוקם באזור היישובים הישראליים הוותיקים, בין רמת הכובש בצפון לראש העין בדרום. יש הטוענים כי הגבול המזרחי של ישראל, הקו הירוק בסמוך לעיר הערבית קלקיליה, נקבע בפועל על ידי החקלאים מנווה ימין, אשר לא נטשו את היישוב למרות התנאים הקשים והתקפות הפדאיון שבזזו, גנבו ואף חטפו תושבים.

בשנות ה-90 של המאה ה-20 החל פרויקט הרחבת היישוב והמושב קלט משפחות צעירות.

להמשך

דרכי התקשרות

טלפון: 09-7659150

פקס: 8804030 - 09

מפה

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה  בפייסבוק מסנג׳ר